Riverside, yedinci stüdyo albümü “Wasteland”in 28 Eylül 2018’de uzun zamandır çalıştıkları InsideOutMusic etiketi ile piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Polonyalı progressive rock/metal topluluğu 2016 yılında gitarist Piotr Grudziński’nin trajik kaybı sonrası yoluna bas gitar, vokal ve gitarda Mariusz Duda, davulda Piotr Kozieradzki ve klavyede Michał Łapaj ile devam ediyor.

Mariusz Duda albümün genel konseptini şöyle ifade ediyor: “Uzun zamandır kıyamet sonrası bölgeleri araştırmayı düşünüyordum. Kitaplar okudum, filmler izledim, video oyunları oynadım, hepsi yok olan bir dünyada hayatta kalma mücadeleleriyle ilgili hikayelerle bağlantılıydı. Fakat şimdiye kadar böyle bir hikaye yazmak pek anlamlı gelmemişti. “Wasteland”, bu günlerde dünyada olup bitenlerle ilgili, aynı zamanda 2016 yılında grubun başına gelen trajediye de atıfta bulunuyor. Müzikal olarak, daha karanlık seslere geri döndük, yeni bir sayfa açtık ve albümü kaydettik. Daha önceki çalışmalarda bu kadar inanılmaz derecede duygusal yüklü olmadığımızı söyleyebilirim. “Wasteland” epik, çok boyutlu, şiirsel ve çok derin bir albüm”.

Topluluk, bu albümde de kapak tasarımı konusunda Opeth ve Devin Townsend ile de çalışmaları bulunan grubun uzun süreli görsel partneri Travis Smith ile iş birliği yapmış.

“Wasteland” 2015 tarihli “Love, Fear and the Time Machine”i takiben ve kurucu üye, gitarist Piotr Grudziński’nin 21 Şubat 2016’da hayata veda etmesi sonrası piyasaya sürülecek ilk Riverside stüdyo albümü olacak.

Riverside, albümün piyasaya sürülmesiyle birlikte önümüzdeki Ekim ve Kasım ayları boyunca “Wasteland 2018 Turnesi” kapsamında Avrupa’yı turlayacak.

Henüz yeni albüme dair paylaşılan bir şarkı olmadığına göre 2013 tarihli “Shrine of New Generation Slaves”den “The Depth of Self-Delusion” ile Riverside’a kulak verelim.

Riverside “Wasteland” şarkı listesi şu şekilde:

  1. The Day After
  2. Acid Rain
  3. Vale Of Tears
  4. Guardian Angel
  5. Lament
  6. The Struggle For Survival
  7. River Down Below
  8. Wasteland
  9. The Night Before