Cezayir asıllı Fransız şarkıcı, besteci söz yazarı Rashid Taha geçirdiği kalp krizi sonucu Paris’te hayata veda etti.

Rock, punk ve rai başta olmak üzere birçok farklı türün etkilerini taşıyan müziğiyle hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan Taha, aktivist kimliği ve politik çizgisiyle de hafızalara yer etmişti.

Taha, müzik kariyerine 1981 yılında kurduğu, göçmen hakları ve entegrasyonunu odağına alan ve ‘oturma izni’ anlamına gelen “Carte de Séjour” grubuyla ile başlar. Bir Charles Trenet klasiği olan “Douce France” yorumu ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Taha, 1989’da grubun dağılmasının ardından solo kariyerine adım atar.

1997 yılında single olarak yayımladığı ve aslında 1970’li yıllardan kalma “Ya Rayah” ve adlı parçayla ülkemiz de dahil olmak üzere dünya genelinde tanınırlık elde eder. Özellikle 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdikleri konser kaydı ve “Abdel Kader” şarkısı hayli ses getirir.

Rashid Taha, müziğinin damarlarında bulunan punk ve rock & roll’un isyankar tavrında olduğu gibi politik duruşuyla da Arap coğrafyasının çağdaşlaşması adına türlü alanlarda uğraş vermeyi sürdürmüştü.