Perşembe Sineması “Normal dediğin nedir ki?” yeniden Salt Beyoğlu Açık Sinema’da

Salt’ın Perşembe Sineması’nın yeni programı

“Normal dediğin nedir ki?” 10 Temmuz’a kadar

Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ediyor.

Garanti BBVA tarafında kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? temalı gösterim programı, Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan bir seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz programda yer alan filmler, 10 Temmuz’a kadar her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek gösterimlerin ardından, her hafta Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden de izlenebilecek.

Kurgu ve belgesel altı filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Seçkide yer alan filmler, farklı kültürlerin özgül bağlamları üzerinden toplumsal yapılara bakıyor; yerleşik düşünce biçimlerinin içinde yaşadığımız büyük ölçekli sistemleri nasıl etkilediğini sorguluyor. Normallik kavramını bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden tartışmaya açan program, geleceği tahayyül etmede hikâye anlatımının potansiyeline de vurgu yapıyor.

Normal dediğin nedir ki? programı kapsamında 9 Haziran Perşembe günü saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek Totul nu va fi bine [Hiçbir Şey Güzel Olmayacak] (2020) adlı belgesel film, Çernobil faciasından etkilenen insanların hikâyelerini belgelemek üzere birlikte çalışmaya karar veren Adrian ile Helena’nın yolculuğunu anlatıyor. 11. Odesa Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Ukrayna Filmi” ödüllerine layık görülen film, Salt Beyoğlu’ndaki gösterimin ardından 10 Haziran Cuma’dan 12 Haziran Pazar gece yarısına kadar saltonline.org’da çevrimiçi erişime açık olacak.

Program dâhilinde gösterilecek diğer filmler ise; yönetmen ve müzisyen Diego Pascal Panarello’nun Sicilya’dan Sibirya’ya uzanan yolculuğunu konu alan Lo strano suono della felicità [Mutluluğun Tuhaf Sesi] (2017), yönetmen Liao Jiekai ile koreograf Sudhee Liao’nun dans, fotoğraf ve filmi buluşturarak ifade edilmesi güç duygulara odaklandığı Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem] (2020), New York’ta yaşayan bir yazar ve Singapur’da yıllar önce terk ettiği kızı etrafında gelişen olaylar üzerinden hayatın anlamına dair sorulara dokunan, John Clang imzalı A Love Unknown [Meçhul Bir Sevgi] (2020) ile Almanya’nın en sıra dışı ve iddialı okulunda lise öğrencilerinin yaşadıkları üzerinden merak, değişim, öğrenme ve yaşama sevincine dair sorulara atıfta bulunan, Alexander Kleider imzalı Berlin Rebel High School [Berlin Başkaldıranlar Okulu] (2016). Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

GÖRSEL:

Açık Sinema, Salt Beyoğlu (2018)

Fotoğraf: Ekin Özbiçer

tr_TRTurkish