Çin geleneksel operasında ayrı bir yere sahip olan Yüz Makyajı Tipleri temsil ettiği karakteri yansıtırken estetiğiyle de ilgi çekiyor.

Yüz makyajı tipleri Çin geleneksel operasında özel bir tekniğe sahiptir. Tarihi karakterler ve belirli türdeki karakterlerden beri belirli bir yüz tipi vardır. Örneğin, şarkı söyleyen ve enstrüman çalanlar için müzik notalarına benzer. Bu yöntem Yüz Makyajı Tipleri olarak adlandırılır.

Tüm geleneksel operalar arasında, Pekin Operası’nın yüz makyajı tipleri en sistematik ve olgunlaşmış olanları denilebilir.

next

Pekin Operası’nın tarihi karakterleri farklı yüz makyajı tipleriyle yaratılır. Bu makyajlar kimliği, statüyü, kişiliği, karakterin dış görünüşüne yansıtır ve sahnedeki sanatsal cazibe bu sayede yoğunlaşır.

İzlenimci ve abartılı bir sanat olarak Pekin Operası’nın yüz makyajı tipleri, kaş boyama, yarasa, kırlangıç ve kelebek kanadı gibi çeşitli desenlerle bezeli göz kapakları ve çeneyle gerçekleşir.

next

Ayrıca, burun delikleri ve ağız boşluğuyla, yüz ifadeleri tasvir edilen karakterize ögelerle de.

Yaş, göz kenarındaki kırışıklıkların boyu ve şekliyle yansıtılabilir, mizaç çeşitli yüz çizgileriyle ve kişilik, glabella çıkıntısının farklı modelleriyle sağlanır. (Glabella; alın kemiğinin iki kaş çıkıntısı arasında yer alan ve antropolojide ırkların ayrımı açısında önem taşıyan bir kabartı)

next

İlaveten, bu yüz makyajı tiplerinin beyaz yüzlü Tsao Tsao ve siyah yüzlü Bao Zheng gibi değişmez karakterleri de vardır. Beyaz yüzlü karakter kötülüğü ve saldırganlığı temsil ederken, siyah yüzlü karakter eşitlik ve özveriyi temsil eder.

Yüz makyajı türlerinin değişmez kuralları nedeniyle, karakterlerin kişiliklerini belirli renk ve şekiller oluşturur. Sahne sanatı tekniklerinden biri olarak yüz makyajının çeşitli tipleri, seyircinin karakterin kişiliğini kolayca anlamasını sağlar ve bu sayede karakteri izlerden seyirci daha fazla keyif alınır.

Tiyatro maskeleri Çin’in en değerli sembollerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde, bir çok alanda estetik bir unsur olarak kullanılan ticari bir metadır aynı zamanda.

next