Patates arayan İskoçyalı çocuk, okul bahçesinde ‘Mısır heykelinin başyapıtını’ buldu

İskoçya’daki arkeologlar, 1952 ile 1984 yılları arasında okul arazisinde ortaya çıkarılan eski Mısır eserlerinin oraya nasıl gömüldüğüne dair gizemi nihayet çözdü.

Yetmiş bir yıl önce, İskoçyalı bir öğrenci, okulunun arazisine gömülü eski bir Mısır heykelini keşfettiğinde ceza olarak patates tarlasını kazmaktaydı. Üstelik sonrasında başka eserler de ortaya çıktı. Araştırmacılar nihayet bu eserlerin Britanya Adaları’na nasıl ulaştığını nihayet çözdüler.

1952 ile 1984 yılları arasında, Fife ilçesinde II. Dünya Savaşı sırasında askerlerin konakladığı ve daha sonra yatılı okul olarak hizmet veren görkemli bir bina olan Melville House’un arazisinde birkaç antika heykel bulundu. Öğretmenler ve öğrenciler, her yeni keşfi müze küratörleri ve uzmanlarına götürdüler; heykellerin eski Mısır’a aitti, ancak hiç kimse onların oraya nasıl geldiklerini çözemedi.

Eserlerin çoğunun korunduğu İskoçya Ulusal Müzeleri, Antik Akdeniz baş küratörü Margaret Maitland yaptığı açıklamada, “Bu, büyüleyici bir koleksiyon ve bu ülkedeki kökenlerini çevreleyen gizem sayesinde daha da etkileyici hale geliyor” dedi.

Toplamda, Melville House çevresinde gömülü 18 eski Mısır eseri bulundu; bu, İskoçya’da resmi olarak ilan edilen ve tanımlanan türdeki tek eser ve bugün, araştırmacılar ilk kez onların araziye nasıl geldiklerinin ve oraya nasıl gömüldüklerinin hikayesini açıkladı.

Edinburgh Kraliyet İskoç Müzesi’nin eski küratörü Elizabeth Goring, “Melville House’da bu buluntuları kazmak ve araştırmak, arkeolojik kariyerimdeki en sıra dışı projeydi ve şimdi hikayenin tamamını anlatmaktan çok mutluyum” dedi.

1984 yılında Melville House’dan bir grup genç Goring’i müzede ziyaret etti ve içlerinden birinin okul bahçesinde metal detektörüyle bulduğu Mısır bronz heykelciğini getirdi. Goring bir kazı yaptı ve bir kumtaşı başı ve bronz bir Apis boğa heykelciğinin sırasıyla 1952 ve 1966’da arazide ortaya çıktığını öğrendi.

Goring bölgeyi kazdı ve tanrıça İsis’in oğlu Horus’u emzirdiğini gösteren sırlı seramik heykelciğin üst yarısı ve Horus’un gözünü taşıyan seramik bir plak da dahil olmak üzere bir dizi başka antik eser keşfetti. Bu nesnelerin kökenini belirlemeye yönelik önceki çabalar sonuçsuz kalmıştı, ancak araştırmacılar artık bunların oraya 1856’da Mısır’a seyahat eden ve bir yıl sonra ölen Melville House’un genç varisi Lord Balgonie olan Alexander Leslie-Melville tarafından getirildiğini düşünüyor.

Açıklamaya göre, konsolosların ve antika satıcılarının bu dönemde yabancılara antik eserleri satması sıkça rastlanan bir şeydi ve bu nedenle Balgonie’nin koleksiyonu seyahatleri sırasında edinmiş olabileceği belirtiliyor. Balgonie’nin ölümünden sonra aile üyeleri muhtemelen nesneleri daha sonra yıkılacak olan ek binaya taşıdılar ve onları unuttular. Maitland, “İskoçya’da yüz yılı aşkın süredir gömülü olan eski Mısır eserlerinin keşfi, 19. yüzyıl antika koleksiyonunun ölçeğinin ve karmaşık tarihinin kanıtıdır. Bu kadar çeşitli eserleri araştırmak ve tanımlamak heyecan verici bir zorluktu” dedi.

Goring, Melville House’da ortaya çıkan Mısır nesnelerinin büyüleyici hikayesinin asla çözülemeyecek gizemler içerdiğini söyledi. Hikayeleri, İskoçya Antikacılar Derneği Bildirileri dergisinde yakında çıkacak bir makalede yayınlanacak.

kaynak

görsel: İskoçya Ulusal Müzesi

tr_TRTurkish