Öldükten Sonra Bir Ağaç Olmak İster Misiniz?

İtalya’da yeni bir proje öldükten sonra ormanlarının bir parçası olarak yaşamaya imkân tanıyor.

Son birkaç yıldır dünyada geleneksel olmayan cenaze törenleri revaçta. Öldükten sonra sizi yeryüzünün bir parçası haline getiren kompost tabanlı yenileme sistemleri var, külleriniz müzik plağının içine presleniyor, resim haline geliyor ya da bir mücevhere dönüşüyor ya da kelimenin tam anlamıyla bir ağaç olarak geri dönebileceğiniz tohumlara…

İtalya’da yeni bir proje öldükten sonra ormanlarının bir parçası olarak yaşamaya imkân tanıyor. Capsula Mundi, ölüleri bir ağaç olarak yeşerecek olan organik tohum içinde toprağa gömüyor. İtalya’daki fikir ormanların yok olması konusunda endişeli tasarımcılar Anna Citelli and Raoul Bretzel’den.

Gömülen çekirdek, tamamen biyolojik nişasta bazlı plastik bir tohum yapısında oluyor. Sırt üstü uzatmanın aksine cenaze cenin pozisyonunda yerleştiriliyor. Beden ve koza çürürken, ağacın büyümesi için gereken temel besin maddeleri açığa çıkıyor. Böylece ölümle bir ağacı da öldürmenin yerine bir ağacın yeşermesini sağlamak da mümkün oluyor.

coffinpodpocess

Diğer bir örnek ise, geleneksel defin metotlarının yılda 30 milyon feetten daha fazla uzunlukta ahşap ve 90 bin ton civarı çelik tüketimine neden olduğu Kuzey Amerika’dan. Koruma işlemi havamıza ve suyumuza toksik kimyasal madde yayması ve geleneksel mezarlıklar için çok fazla alan açılması gerekmesi de fikrin oluşmasındaki etkenlerden.

Bugün bir şirket bu alternatifleri bir adım daha öteye götürmeyi ve mezar taşlarını birer ağaca dönüştürmeyi planlıyor. Fikir, geçen yıl ailesinin mezarını ziyaretinin ardından Sandy Gibson’ın aklına geldi. Sevdiği insanların daha iyi bir yerde uyumasını istedi ve böylece sürdürülebilir “orman mezarlık” projesi ortaya çıktı. Böylece her kişi için, ölenin külleri “yaşayan mezar taşları” ağaçların altına gömülecek.

tr_TRTurkish