Nihayet Yeni Can Güngör Albümünün Kapısını Açıyoruz: “Sular Dar” Yayında

İlk albüm “Silik Düşler”den beş yıl sonra bolca özlem biriktiren dinleyicinin karşısına yine kendine has, dolu ve hassas bir içerik ve baştan sona okunacak bir albümle çıkıyor Can Güngör.

Geçen iki hafta içinde “Bahçeden Çocuk Sesi Gelmiyor” ve “Aslanın Ağzı” şarkılarıyla albümün kilidini açan Güngör, on beş şarkılık öykü kitabının kapağını dinleyiciyle birlikte çeviriyor.

Kısa sürede mırıldanmaya başlayıp tekrara bağladığımız bu iki yeni şarkı ve Güngör’ün “milyarlarca saat emek, kan, ter ve gözyaşından sonra sanırım artık yayınlanıyor” ifadesiyle duyurduğu albüm, son düzlükte yükselen iştah açıcı lezzet seviyesiyle son dönemin merakla beklenen albümlerinden biriydi kuşkusuz.

Önceki iki yıla dağılan “Teselli” ve “Dışarda Kış”ın varlığını da hesaba kattığımızda daha önce duyduklarımızın duyacaklarımıza tuttuğu ışık sayesinde dinlemeye koyulduğumuz albüm, zaman zaman “Silik Düşler”den farklı sulara da kulaç atan öykülere sahip. Bu sayede de geçen onca zamanı dolayısıyla da biriktirdiği yaşanmışlıkları masanın üzerine itinayla boşaltıveriyor Can Güngör.

Tüm söz ve bestelerin kendisine ait olduğu, on beş şarkının yer aldığı yeni albümde de yapımcı ve aranjörlük görevlerini sırtlanan Güngör, elektrik gitar ve nefesliler dışında tüm enstrümanları kendisi çalıyor. Elektrik gitarları ise yaklaşık altı yıldır hem sahnede hem de stüdyodaki kadim dostu Can Aydınoğlu çalıyor. “Güneşsiz/Sular Dar” adlı şarkıda ise Güngör’e, Canavar Banavar kimliğiyle Bartu Küçükçağlayan ve Nil İpek eşlik ediyorlar.

Kayıt sürecinin Nil İpek ile beraber kurdukları Şen Bakkal Stüdyoları’ndaki iki yıla yayılan bir mesainin eseri olan, kayıtları Baran Göksu, Umut Çetin, Berkant Kılıçkap ve Can Aydınoğlu, miks aşamalarını Emre Malikler ile paylaştıkları, mastering işlemlerinin ise Hollandalı ses mühendisi Christopher Leary’nin elinden çıkan albümün kapak tasarımı Zeynep Özkanca imzası taşıyor.

Aşağıda, “Sesini Ver” şarkısı için animasyon sanatçısı Zeynep Aslanoba’nın atölyesinde hazırlanan albümün ilk klibini bulabilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish