Nesli Tehlike Altında Olan Yaban Atları En Az 200 Yıl Sonra İlk Kez Kazakistan’a Dönüyor

Prag Hayvanat Bahçesi liderliğindeki uluslararası girişimler Przewalski’nin yedi atını Orta Asya’daki doğal bozkır habitatlarına saldı.

Koruma adına bir zafer olarak görülen çabada Przewalski’nin nesli tükenmekte olan yedi atı (gezegendeki son gerçek vahşi at türü) Kazakistan’daki doğal yaşam alanlarına geri gönderildi.

Eve dönüş biyolojik çeşitlilik savunucularının ve çevrecilerin uluslararası düzeyde onlarca yıllık emeğinin ürünü. Şimdi, en az 200 yıldır ilk kez, takhi veya Moğol vahşi atları olarak da bilinen atlar arkeologların iilk kez yaklaşık 4.200 yıl önce evcilleştirdiğini öne sürdüğü Orta Asya’daki kendi yerli bozkırlarında özgürce dolaşacak.

Przewalski’nin atları ilk kez 19. yüzyılın sonlarında araştırmacılar tarafından belgelendi ve o dönemde yalnızca Moğolistan’da bulunabiliyordu. Sonraki yıllarda insan faaliyetleri atları yok olmanın eşiğine getirdi. Nüfuslarının bir kısmı Avrupa ve Kuzey Amerika hayvanat bahçelerine götürüldü ve 1960’larda türün vahşi doğada neslinin tükendiği ilan edildi.

Przewalski’nin atlarının esaret altında üreme popülasyonu 1947’de yalnızca 13 bireydi ve türün bugünkü tüm üyeleri bu grubun soyundan geliyor. Şu anda yaklaşık 2.000 at esaret altında yaşıyor ve Prag Hayvanat Bahçesi, atların Orta Asya’ya yeniden kazandırılmasında uluslararası bir lider haline geldi. Hayvanat bahçesi birkaç atın Moğolistan’a dönüşünü organize etti ve şimdi onlar gerçek yurtlarında.

Prag Hayvanat Bahçesi müdürü Miroslav Bobek, Reuters’dan David W. Cerny’ye “Bunlar, Orta Kazakistan’ın bozkırlarında yüzlerce yıldır toprağa dokunan ilk vahşi atlar” dedi. “Daha gidecek çok yolumuz var ama bu tarihi bir an.”

mossandfog.com

fotoğraf: Václav Šilha / Prague Zoo

What's your reaction?

tr_TRTurkish