0 derece üstü hissedilen sıcaklıklar, “esmiyor” hezeyanları ve “yazı seven/kışı seven” kutuplaşması… Ormanlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu yeniden hatırladığımız bugünlerde yosun duvarlardan oluşan yeni bir konsept şehirlere mikro ormanlarla daha temiz bir hava vadediyor.

CityTree adından da anlaşıldığı üzere, şehirlere, özellikle şehir merkezlerine yönelik bir duvar. Berlin merkezli Green City Solutions’ın 4 metrelik icadı aslında adında ve vaadindekinin aksine ağaçlardan değil yosunlardan oluşuyor. Duvar güneş panelleri ve yağmur toplama alanlarıyla kendi kendine yetebildiği gibi, Wi-Fi imkanı da sağlıyor. Üstelik altında oturmak için iki bank yer alıyor.

20 şehirde hayata geçti

Her biri ortalama 275 ağaç kapasitesinde karbondioksit emerek havayı temizleyen mucizevi icat şimdiden 20 şehirde kullanılıyor. Paris, Oslo, Hong Kong ve Brüksel’de yerini alan konseptin bir tanesinin bedeli ise 25 bin dolar civarında.

CityTree’lerin parklara ve sokak kenarlarında bize gölge olan ağaçlara muadil olamayacağı muhakkak ancak biraz daha temiz bir havaya sahip olabilmek de yeterince iyi bir haber değil mi?

kaynak

Bir Yorum Yazın