Pantone, Living Coral’ı 2019 Yılının Rengi olarak ilan ettiğinde, aslında okyanusların korkunç durumu gözler önüne seren bir ironiyi de ortaya koydu. Son 30 yılda, dünyadaki mercan resiflerinin % 50’si ekosistemin içinde kayboldu.

Şimdi, Glowing Glowing Gone projesinde bir araya gelen Pantone, Adobe Stock ve Ocean Agency, bu duruma dikkat çekmek için çalışıyor. Bu kampanya için, mercanın ölümden hemen önce yayılan flüoresan tonlara uyan üç yeni rengin duyurusunu yaptı.

Mercan flüoresansı olarak bilinen bu fenomen, yok olma başlamadan önce türlerin son savunma hattıdır ve 2016 yılına ait ödüllü belgesel Chasing Coral’ın çekimleri sırasında The Ocean Agency tarafından canlı olarak kayda alındı.

İnanılmaz güzellikteki mavi, mor ve sarı tonları göz alırken aslında tehlikenin büyüklüğünü çarpıcı bir şekilde hatırlatıyorlar.

Glowing Blue, Glowing Purple ve Glowing Yellow olarak belirlenen renk koleksiyonunun küratörlüğünü yapan Adobe Stock, halka açık tasarımın sosyal etkiye sahip olabileceğini hatırlatıyor. Bu etki Living Coral’ın Yılın Rengi ilan edilmesinden itibaren hissediliyor.

Glowing Glowing Gone - Pantone, Adobe, and Ocean Agency Awareness Campaign
Coral Fluorescence
Coral Fluorescence
Dying Coral Reef

Glowing Glowing Gone: İnternet Sitesi I Facenook I Instagram

#glowinggone

mymodernmet.com