Melodi Hovardası Bir Dinleme Seansı Moonparticle “Hurricane Esmeralda”

Bulgar gitarist Niko Tsonev’in başı çektiği tehlikeli bir kadroyla tanışmaya ne dersiniz?

Ekibin ismi Moonparticle ve ortaya koydukları işçilik zaman ayırmaya değer doğrusu. Topluluğu oluşturan üyelerin göze çarpan ilk ortak özellikleri Steven Wilson orkestrasında mesai yapmış olmaları.

Tabii ki kadronun prog ve caz etkileşimli tabanı bununla da sınırlı değil. Saksafon ve flüt üstadı Theo Travis’in öncelikle King Crimson efsanesi Robert Fripp ile takılmışlığı dikkat çekecektir. Davulcu Craig Blundell, Lonely Robot ve Frost gruplarında boy gösterirken, mühim bir caz ve rock klavyecisi olan Adam Holzman’ın varlığı da bu ekibin elinden çıkacak işin niteliği ile ilgili birçok fikir verecektir. Ayrıca üç parçada vokaliyle lezzet düzeyine katkı sunan Die So Fluid şarkıcısı Grog Lisee’nin akılda kalıcı performansına da kayıtsız kalmak güç.

Tsonev’in beste temelleri üzerine tüm kadronun fikirlerinin inşa edilmesiyle alınan sonuç ilk albüm “Hurricane Esmeralda”yı çıkarıyor karşımıza.

Albümün genelinde progresif caz ve rock unsurlarının sarsılmazlığıyla ortaya çıkan seslerin ve onların oluşturduğu şarkı formlarının özel bir dinleme seansı sunduğu muhakkak. Birbiriyle örtüşen yumuşak ve sert kısımlardaki ustalıklı detaylarla kendinizi parçaların damarlarındaki günümüz enstrümantal prog iştahının ellerine bırakmak mümkün.

Özellikle “Michelangelo Don’t Stop” karşılıklı virtüöz atışmalarının sergilendiği bir boy gösterisi olarak öne çıkıyor. Açılışı yapan, melodi hovardası aynı zamanda albümün isim parçası “Hurricane Esmeralda” ile Grog Lisee’nin vokal yetenekleriyle karşılaşılıyor ve bu tanışıklık “The Strength Of A Thousand Year Rose” ve “Winter Mountain” gibi iki sapasağlam parçayla daha da ileriye taşınıyor.

Sert ve hararetli bir açılış sonrası, elektrik gitar sololarının sarıp sarmaladığı “White Light”, iki bölümlük “Helium” ve “Leon’s Experiment” hayli maceralı bir progresif ziyafetin zihinlere olumlu izler kazımasına yetiyor da artıyor.

Tsonev liderliğindeki ekip bu kıvılcımı yangına dönüştürür mü, uzun vadede arkasını getirir mi ve bu projeyi daha nerelere götürür bilinmez ama öyle görünüyor ki Moonparticle‘ın “Hurricane Esmeralda”sını bir yerlere not etmekte fayda var.

What's your reaction?

tr_TRTurkish