maNga’nın Yeni Albümü “Antroposen 001” Yayında

Kariyerinin on yedinci yılını kutlayan memleket alternatif rock sahnesinin MTV ödüllü grubu maNga, temasında insanlık ve doğa duyarlılığını temel aldığı “Antroposen 001” isimli beşinci stüdyo albümünü maNgamusic çatısı altında yayımladı.

Henüz albümün başında insanlığın doğuşundan bugününe kadar ciddi bir yol arayışında olduğunu ifade eden grup, “Antroposen 001”in pandemi döneminde daha da derinden hissettikleri karamsarlığın ardından içine girdikleri oldukça yoğun ve farklı bir üretimin sonucunda oluştuğunu belirtiyor.

Kendimizi insan olarak gereğinden büyük ve yüce gördüğümüz çıkmaz bir zamanın zararlarını gözle görülür şekilde hissettiğimiz bir çağdayız” diyerek insanın dünyadaki etkisinin en üst düzeye çıktığını vurgulayan grup, yeni albümünde insanoğlunun bu ilişkisine odaklanarak kendilerinde başlayan bu sorgu halini, insanlığa aşılanan toplumsal eleştirilerle yüklü bir repertuvara dönüştürüyor.

“Antroposen 001” ile yoğun ve titiz bir çalışmayı tamamlayan grup, stüdyo sürecinde Pentagram’dan Tarkan Gözübüyük ve Demir Demirkan ile çalışırken, iki önemli isim de albümde prodüktörlük ve koçluk görevlerini üstlendi.

stüdyoN’da kayıtları tamamlanan albümün kayıt, edit ve mikslerini Arda Ertem, mastering’ini Ted Jensen üstlenirken, kapak tasarımı Erdem Yücel, kapak görseli ise Levan Uzbay imzası taşıyor. Yaylılarda İstanbul Strings’in hayat verdiği şarkılara, kanunda Turgut Özüfler, perküsyonlarda Jarrod Cagwin ve DJ masasında İlker Aksungar gibi önemli müzisyenler eşlik ediyor.

Sekiz şarkının yer aldığı albümün çıkışı ise grubun 14 Aralık 2004 tarihinde yayımladığı “maNga +” isimli ilk albümünün on yedinci yılına denk geliyor.

tr_TRTurkish