Buurtfeets’le Mahalle Festival Alanına Dönüşüyor

Hiç komşularınızla parti yaptınız mı? Muhtemelen gürültü yapıp kimseyi rahatsız etmek istemediğinizden çoğunuz için bunu düşünmek bile mümkün olmadı. Ama Hollandalılar koca bir mahalleyi festival alanına dönüştürerek hep birlikte eğlenmeyi planlıyor.

Hollandalılar Amsterdam’daki binaların avlu ve balkonlarını Buurtfeets’le komşuları için birer eğlence ve etkinlik sahnesine dönüştürüyor.

Linda Oudendijk, 1950’lerin grubu Swing&Tell’in solisti olmanın yanı sıra Buurtfeest’in de kurucusu. Festival apartmanların bahçelerinde ve balkonlarda gerçekleşecek. Ev sahipleri evlerinin balkonlarını ya da bahçelerini komşularına ve arkadaşlarına açıp birlikte eğlenmek için bu bahçe ve balkonlarda çeşitli performanslar yapacaklar.

Buurtfeest-5-800x555

Tüm ev sahipleri etkinlik için önceden davet ediliyor. Katılacaklar bahçelerini süsleyecekleri bayrak ve balonlarla bir zarf alıyor. Ayrıca yerel girişimciler de küçük katkılarla sponsor olarak etkinliğe katılabiliyor. Swing&Tell’in yanısıra başka yerel grup ve sanatçılar da etkinlikte performans sergileyecek. Özellikle bloklarda yaşayan müzisyenler komşularını müzik becerilerini paylaşmaya teşvik edecek.

Buurtfeest-4-800x532

Buurtfeest, komşular arasındaki sosyal etkileşimi teşvik eden ve aralarında daha fazla dayanışma ve güvenlik duygusu yaratan büyük bir girişim.

Buurtfeest-1-1200x809

Etkinlik, Mayıs ayından itibaren, Amsterdam’ın avlularında aylık olarak gerçekleşecek. İlk etkinlik Batı Amsterdam’da gerçekleşecek ama Oudendijk festivali diğer bölgelere de yayabilmeyi amaçlıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish