Lucrecia Dalt’ın Yeni Albümü “¡Ay!” Yayında

Kolombiyalı müzisyen Lucrecia Dalt’ın yeni albümü “¡Ay!” yayında.

Müzisyenin 2020 tarihli albümü “No era sólida” sonrası ilk yeni şarkılarına ev sahipliği yapan albüm, bolero ve caz gibi türlere dalış yapan incelikli yapısıyla dikkat çekiyor.

Açıklamada “Tropik müziğin sound ve senkop tavrının maceracı dürtüsünün, bereketli orkestrasyon ve metafizik bilimkurgu meditasyonlar ile buluştuğu yeni albümde Lucrecia Dalt, Kolombiya’da büyümenin duyusal yankılarını kanalize ediyor” ifadesi öne çıkıyor.

Ayrıca albüm, “Sound ve ruh olarak, Dalt’ın zamansal sınırlamanın büyüsünü tersine çevirdiği, yerel mekân ve çevresel ayarların sarmal bir keşfi” olarak tanımlanırken “Lucrecia, zamanın ve topografyanın sarmal eğilimleri sayesinde başladığı yere dönüyor” deniyor.

Dalt, yeni albüm için bestelediği ilk parçalardan biri olan çıkış single’ı “No tiempo”yu haziran ayında yayımlamış ve o sırada bir basın açıklamasında şöyle demişti:

“Hafiflik hissini keşfetmek istedim” diyor ve ekliyor, “Bir bolero kalıbından ilham alan yumuşak bir ritim ve bir synthesizer dizisi arasında hareket eden bir ses. Bu iki farklı şeyi nasıl bir araya getirebileceğimi düşündüğüm ilk parçaydı: bolero ve bilim.”

Bir önceki albümü “No era sólida”nın yayını sonrası geçen süreçte Dalt, Lucy & Aaron’da Aaron Dilloway ile iş birliği yaptı ve The Seed ve The Baby için müzikler kaleme aldı.

tr_TRTurkish