İngiliz Metal ve Stoner Rock sahnesinin öfkeli sesi Orange Goblin’in yeni albümü Universal, Candlelight, Spinefarm etiketiyle yayımlandı.

Londralı topluluk böylece, 1995’den bu yana klasik rock tonlarıyla arşınladığı sahnelere 4 yıllık aradan sonra yepyeni parçalarla geri dönmüş oldu.

‘Değeri yeterince bilinmeyenler’ başlıklı listelerin ilk sıralarında yer alması gereken gruplardan Orange Goblin. 1997’de yayımlanan “Frequencies From Planet Ten” albümüyle çıkış yapan ve onu takip eden 1998 tarihli “Time Travelling Blues” ile giderek parlayan topluluk stoner kulvarının karakterli ve renkli işlerini sunmayı sürdürüyor.  Fantastik, korku ve bilim kurgunun kol kola girdiği hikâyelerin konularını belirlediği, 70’li yılların algı kapılarından içeri süzülen ve custom motorların asfalta lastik izlerini bıraktığı ağır metal içeren bir serüven onlarınki.

Grubun yeni albüm “The Wolf Bites Back” ile klasik ve güvenli yollardan ilerlediğini söylemek şaşırtıcı olmasa gerek. Niyet olarak eski usul metal yasalarına hassasiyetle yerleştirilmiş, serserilik huyunu muhafaza eden şarkılar bunlar.

Açılışla birlikte tansiyonu belirleyen “Sons of Salem” ve               “The Wolf Bites Back”,oturaklı bir blues şarkısı kıvamındaki “The Stranger” ve Motörhead’e saygı duruşu niteliğindeki “Suicide Division” ile “Renegade” albümün karakterini belirleyen parçalar.

Son günlerde heavy metal ve hard rock köklerine itinayla iliştirilmiş melodik bir şeyler dinlemek isteyenlerin beğenisine hitap edecek işlerin başında gösterilebilir “The Wolf Bites Back”.

Kısacası, Orange Goblin’in kuvvetli enerjisinin yerinde olduğu söylenebilir.