Kurt Cobain’in ‘Nevermind’ Dönemi Parçalanmış Gitarı 595.900 Dolara Alıcı Buldu

Julien’s Auctions müzayede evi, 19 Mayıs Cuma ve 20 Mayıs Cumartesi günleri, müzik tarihinden 1.200’den fazla değerli objenin yer aldığı, müzik müzayedesi etkinliği “Music Icons”u gerçekleştirdi.

Kurt Cobain, Nirvana, Elvis Presley, The Beatles, Michael Jackson, Eddie Van Halen, Alex Lifeson, Freddie Mercury, Led Zeppelin, Emerson, Lake & Palmer, Kiss, Mötley Crüe, Tom Petty, Lenny Kravitz, Amy Winehouse, Bill Wyman, Bette Midler, Julian Lennon ve daha birçok isme ait özel koleksiyon parçası, New York City’deki Hard Rock Cafe’de canlı seyirci önünde ve dünyanın dört bir yanından binlerce hayran ve koleksiyonerin katıldığı etkinlikte çevrimiçi olarak satıldı.

Müzayedede öne çıkan ürün, Nirvana’nın çığır açıcı “Nevermind” döneminden Kurt Cobain tarafından parçalanan ve orijinal tahmininin yaklaşık on katı kadar şaşırtıcı bir fiyata 595.000 dolara satılan solak siyah bir Fender Stratocaster elektro gitardı.

Nirvana’nın üç üyesi Kurt Cobain, Krist Novoselic ve Dave Grohl tarafından imzalanan yeniden monte edilmiş ancak çalınamayan gitarda, Cobain tarafından Screaming Trees’den Mark Lanegan’a yazılmış “Hell-o Mark! Sevgiler, Arkadaşınız, Kurdt Kobain / Tükenmiş rock yıldızı” şeklindeki ek notlar yer alıyor.

Gitar ayrıca boyun plakasına kazınmış Boddah Lives yazısı (Cobain’in çocukluk hayali arkadaşına atıfta bulunularak), üstünde beyaz blok harflerle “Abort Christ ” yazan siyah sert kutuya yerleştirilmiştir ve Ernie Ball gitar askısı bulunmaktadır.

Blabbermouth.net.

What's your reaction?

tr_TRTurkish