Kurt Cobain’in ‘MTV Unplugged’ Performansındaki Gitarı Rekor Fiyatla Satıldı

Kurt Cobain’in ‘MTV Unplugged’ performansındaki gitarı şimdiye kadar satılan en pahalı gitar rekorunu kırdı ve açık artırmada 6 milyon dolara satıldı.

Nirvana’nın 1993 yılındaki ikonik ‘MTV Unplugged’ performansında kullanılan 1959 Martin D-18E akustik-elektro gitar, Julien’s Auctions’ın 19 ve 20 Haziran’da yapılan ‘Music Icons’ satışının bir parçası olarak 1 ila 2 milyon dolar arasında bir satış yapması bekleniyordu.

Toplamda yapılan yedi tekliften, 6.010.000 $ ile kazanan RØDE Mikrofonlarının kurucusu Peter Freedman tarafından yapılan teklif oldu. Freedman, gitarı dünya çapında bir sergi turunda sergilemeyi planlıyor ve tüm gelirler sahne sanatları organizasyonlarına gidiyor.

Şimdiye kadar satılan en pahalı gitar için bir önceki rekor, 2019 yılında 3.95 milyon dolara açık artırmada satılan Pink Floyd’dan David Gilmour’a ait siyah Fender Stratocaster’dı.

Artırma için hazırlanan diğer Nirvana parçaları, grubun 1994 ‘In Utero’ turunda Cobain tarafından kullanılan parçalanmış bir Fender Stratocaster, ‘Heart-Shaped Box’ın müzik videosunda giydiği t-shirt ve ‘ MTV Unplugged ‘performansının setlisti.

Geçen yıl Cobain’in aynı performansta giydiği yeşil hırka, 334.000 dolar (184.864 £) satıldığında bir başka rekora imza atmıştı.

Nme.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish