Kültür ve Sanat İçin Romanya’da Görülmesi Gereken Yerler

Kültür ve sanat meraklıları için Romanya’da ve özellikle Bükreş’te yapılacak pek çok şey var. Muazzam tarihi binalar, sanat galerileri ve müzelerden, konserler ve müzik festivallerine kadar bu ülke sizi sürekli oyalamak için gereken her şey sahip.

Eğer bir sanat tutkunu iseniz Bükreş mutlaka bulunmanız gereken yerlerden biri. Romanya’nın başkentinde pek çok çağdaş sanat galerisi olmasının yanında her hafta gerçekleşsem bir sürü etkinlik de söz konusu. Eğer konser ve müzik festivallerini seviyorsanız yaz mevsimi Bükreş’e gelmeniz için en iyi mevsim. Örneğin; 2016 yılı yazının en çok beklenen konser ve festivallerinden bazıları Queen + Adam Lambert, Rihanna, Sia ve Summer Well Festival oldu.

Ama hangi tür müzik seviyorsanız Romanya bunu size sunacak bir şeylere sahiptir mutlaka. Caz festivalleri, metal ve rock festivalleri, elektronik müzik festivalleri ve daha fazlası yaz boyunca gerçekleşmektedir.

Art and culture in Bucharest

Bükreş’te sanat ve kültür

Sanat tutkunlarının keşfetmekten mutluluk duyacağı sanat galerileriyle Bükreş, Doğu ve merkez Avrupa’da çağdaş sanatın önemli yerlerinden biri olmuştur.

Anaid Sanat Galerisi, 418 Çağdaş Sanat Galerisi, Aiurart Galeri, Zorzini Galeri ya da Art Yourself Galeri, Bükreş’te bulunan en dinamik, yaratıcı ve farklı galerilerden bazılarıdır.

Bu galeriler Romanyalı genç sanatçılara eserlerini sergilemeleri ve adlarını duyurmaları için olanak sağlarken aynı zamanda da yeni akım Romanya sanatının keşfi ve Bükreş sanat sahnesindeki insanlarla tanışmak için harika bir yol sunar.

Bucharest Art Galleries

Bükreş Sanat Galerileri

Ve Bükreş’te çağdaş sanatı keşfederken sokak ve şehir kültürünü de kaçırmazsınız.

Garajul Ciclop, şehirdeki en iyi grafitti sanatçıları tarafından yapılan inanılmaz çalışmaları keşfedeceğiniz, Bükreş’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Bükreş’te harika bir tatil yaparken aynı zamanda kaldığınız yerde fazla zaman harcamak istemiyorsanız, şehir merkezine doğru yer alan Bükreş apartmanlarından birinde kalmalısınız. Onlar ucuz olmalarına rağmen harika görünürler ve şehrin kültür sanat yaşamının kalbine gerçekten çok yakınlar.

Kültür meraklıları için, sayısız festival, fuar ya da burada sezon içinde gerçekleşecek oyunlara sahip olması açısından Sibiu’da yapacak çok şey vardır.

Sibiu’daki en önemli kültür etkinliklerinden biri Tiyatro Festivali’dir. Ama gerçekten Haziran’daki bu etkinliğe katılmak istiyorsanız biletinizi önceden ayırtmanız gerekir. Ve buradayken, mutlaka eski kuleleri ve bu eşsiz Romanya şehrine harika bir ortaçağ çekiciliği veren unsurları keşfetmelisiniz.

International Theatre Festival Sibiu

Uluslararası Tiyatro Festivali Sibiu

Aynı Sibiu gibi, Transilvanya’da bulunan Sighisoara da Romanya’da görülmesi gereken bir Ortaçağ şehridir.

Eğer temmuz ayında Romanya’yı ziyaret edebileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman eski kalenin içinde gerçekleşen geleneksel Ortaçağ Festivali’ni de kaçırmayın.

Romanya’daki bir diğer harika kültürel etkinlik de, ülkenin kuzeydoğu kesimindeki Bucovina’nın Boyalı Manastırları’dır.

Ama Bucovina sadece 15. ve 16. Yüzyıldan kalan freskleriyle değil aynı zamanda onu çevreleyen rüya gibi manzarayla da ünlüdür.

Bucovina Painted Monasteries in Bucharest.

Onu çevreleyen pek çok yanlış anlama da olsa da Romanya zengin bir kültür ve keşfedilmeye layık yerlere sahip bir ülkedir. Romanya sadece non-stop partiler ve vampirlerden ibaret bir ter değil. Romanya gözle görülür gelişimini açıklayan birçok tezat içeren sürprizleriyle farklı bir ülke. Görülmesi gereken yerlerin listesi tabii ki çok daha uzun. Ama bir kez Bükreş, Transilvanya ya da Bucovina’yı gördüğünde kesinlikle geri dönmek isteyeceğin yerler olacak…

kaynak

tr_TRTurkish