Kolombiya’nın bir rüyayı andıran çöl bölgesi “Punta Gallinas”

Narcos ve popüler medyanın ülkeyi nasıl canlandırmayı seçtiğine bakılmaksızın, Kolombiya, artık bir zamanlar içine düştüğü savaştan zarar gören topraklardan uzak bir görüntüye sahip.

Aslında, bu Güney Amerika ülkesine turizm, son on yılda barışın getirdiği iyi ilişkiler ve popüler kültür ürünlerinin Kolombiya’nın sunabileceği güzelliği dünyaya duyurması gibi faktörler nedeniyle % 300 oranında artış gösterdi.

Ülkenin başkenti Bogota, Cartagena ve Medellin gibi şehirlerin takip ettiği gözde seyahat bölgesi olarak kabul edilirken Güney Amerika’nın tümünde en iyi korunan bir sırra da sahip:  Bir rüyayı andıran çöl bölgesi “Punta Gallinas”

Dev bir hiçliğe ev sahipliği yaptığı düşünülen Punta Gallinas ve onun bir parçası olan La Guajira, Karayip kıyılarına kadar uzanan geniş kum tepeleriyle sembolleşmiştir ve orada yaşayan Wayuu yerli halkının evidir.

Eğer çölde bir gezi planlıyorsanız iki durağınız var: Büyük şehre en yakın yer olan Cabo de la Vela ve çölün uzak yerlerindeki Punta Gallinas. Maceracılığınızın seviyesine ve zamanınıza bağlı olarak, ikisine de ya da sadece birine gitmeyi seçebilirsiniz. La Guajira’da yapılacak çok şey olmasa da, plajlar, gün batımı ve yıldızlı geceler bu geziye değer. İyi ve tecrübeli bir rehbere sahip olursanız, çölde ilerlerken Wayuu Yerli halkı ve onların gelenekleri hakkında size bir bilgi verebilir.

Punta Gallinas’a gitmek zor olsa da buna değeceğine kesin gözüyle bakabilirsiniz. Yanınıza bol su ve güneş koruyucu almanız gerekiyor. Sadece Cabo de la Vela’ya gitmeyi tercih ederseniz, Playa del Pilon ve Ojo de Agua’nın yanı sıra Pilon de Azucar’ın kutsal tepesini ziyaret edebilirsiniz. Çölün ve Karayip Denizi’nin muhteşem manzarasını görmek için tepeye tırmanmanız gerekecek. Şiddetle tavsiye edilen Punta Gallinas’a doğru giderseniz, rehberinizin sizi Güney Amerika’nın en kuzey ucunun sembolik noktası olan deniz fenerine götürdüğünden emin olun. Kum tepelerinden yuvarlanmak ve gördüğünüz en muhteşem gün batımından birini izlemek için plajda yerinizi almak için biraz zaman ayırın.

 

kapak fotoğrafı: dariofuentes/Flickr

unusualplaces.org

tr_TRTurkish