Müziğin öyle sihirli bir yönü var ki büyük ihtimalle dünya dışı varlıklarla müziği kullanarak iletişim kuracağız. Gezegen ölçeğinde düşündüğümüzde dahi her konuda farklılıklar gösteren milyarlarca insanın şarkılar etrafında birleşebildiği gerçeği müziğin gücünü tartışılmaz konuma oturtuyor.

Yeri geliyor nesiller arasında da köprü kuran melodiler yıllar geçse de sıcaklıklarını koruyor. Kırk yıl önce çığırlar açan müzik türleri günümüzde bir gencin müzikle tutkulu bir ilişki kurmasının sebebi oluyor. Belki de dinlediği o tek bir şarkı ya da zihninde iz bırakan bir melodi hayatına yeni yönler vermesine neden oluyor.

Hele ki bu etkileşimin sonuçları bir müzik grubu kurmaya kadar gidiyorsa işte o kırk yıl önceki şarkının evrilip oradan bir kırk yıl sonrasına kadar uzanmasını sağlayacak yolculuk başlıyor.

İşte şimdi o kırk yıl önceki melodilerden etkilenip kurdukları grupla dikkatleri üzerilerine çeken gençlere yepyeni bir örnek, Greta Van Fleet ile karşı karşıyayız.

 

Her şey Kiszka ailesinin garajında başlıyor. 20 yaşındaki ikizler vokalde Josh ve gitarist Jake ile on yedi yaşlarındaki kardeşleri basçı Sam, davula yakın arkadaşları Danny’i alarak atılıyorlar hikâyenin içine.

Hayallerini süsleyen rock’n roll kahramanlarının izini sürerek kaydettikleri dört parça hadisenin ilk albümlerinin yayımlanmasına kadar ilerlemesini sağlıyor.

Öncelikle Josh’un vokaldeki başarısına hazırlıklı olmanızı öneririm. Bu genç adam Robert Plant’in müziğe başladığı yılların günümüze yansıması. Kendinizi Plant’in efsane mertebesine ulaştığı yılların tam ortasında bulacağınızın garantisini verebilirim. Her şarkıda bu duruma biraz daha şaşıracaksınız. Led Zeppelin ile düşündüğünüz, hissettiğiniz ve bağlar kurmanıza neden olan her şey onların müziğinin her zerresine nüfuz etmiş. Diğer taraftan bu yetenek durumu işin içinde benzerlikten fazlasını da taşımalı derken o yıllar öncesinin seslerine yeni bir hayat kattıklarını da fark ediyorsunuz.

Bu kadar yolun başındayken bu derece dizginleri elinde tutmak yaptığın işe verdiğin değerin de bir göstergesidir ki bu da uzun vadede işlerine çok yarayacak özellikleri olacaktır.

Şimdi sırtınızı dayayıp bu genç adamların sizi çıkaracakları yolculuğa bırakın kendinizi.

Bir Yorum Yazın