Kadıköy Kitap Günleri Başladı

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy Gönüllüleri ile birlikte düzenlediği Kitap Günleri, tarihi Haydarpaşa Garı’nda başladı.

Bu yıl 8.si gerçekleşen Kitap Günleri’nde onur konuğu yazar Selim İleri. İmza günü, söyleşi, dinleti gibi birçok etkinliğin gerçekleşeceği Kitap Günleri’nde yayıncılarla İstanbullu okurlar bir araya geliyor.

Beş gün boyunca sürecek etkinlik ve imza günlerinde Ataol Behramoğlu, Arife Kalender, Adnan Özyalçıner, Aydın Ilgaz, Enver Aysever, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez gibi yazarların yanı sıra Leman Dergisi ve Bayan Yanı yazar ve çizerlerinin de aralarında bulunduğu pek çok kalem okurlarıyla buluşacak.

Haziran’da Yitirilenler Anılıyor

Haydarpaşa Garı, imza ve söyleşiler dışında birçok anmaya da ev sahipliği yapıyor. Haziran ayında hayatını kaybeden Türk Edebiyatının usta isimleri Orhan Kemal, Ahmet Haşim, Ahmet Arif ve Nazım Hikmet bir dizi etkinlikle anılacak. Türk edebiyatının usta kalemleri dışında Türkiye siyasal tarihinin en önemli eylemlerinden biri olan Gezi Direnişi de Kitap Günleri’nin konusu ve konuğu olacak. Yönetmenliğini yaptığı “Direniş” belgeselinin gösterimi de Kitap Günleri kapsamında yapılacak.

Kadıköy Kitap Günleri 2

Haydarpaşa’dan Anadolu’ya Kitap

8. Kitap Günleri kapsamında bir sosyal sorumluluk projesine de imza atılacak. Kitap günlerine katılacak her yayınevi okul ve kütüphaneler için en az 100 kitap bağışlayacak. Bağışlanan kitaplar Kadıköy Belediyesi ve Gönüllüleri koordinasyonuyla 5 Haziran’da etkinliğin sona ermesiyle Anadolu’nun çeşitli okul ve kütüphanelerine gönderilecek.

Tarihi Haydarpaşa peronlarında gerçekleşecek Kitap Günleri ile ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Türkiye’nin en önemli tarihi miraslarından birinde böyle bir etkinlik yapmak bizi heyecanlandırıyor” dedi. 8. Kitap Günleri’nin bugün gerçekleşen açılışında onur konuğu yazar Selim İleri ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu birer konuşma yaptı.

Selim İleri Tartışma Yarattı

Öte yandan Selim İleri’nin Kitap Günleri’nde onur konuğu olarak açıklanması üzerine Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği, yayınladığı bildiriyle etkinlikten çekildiğini açıkladı.

Kendilerinin etkinlik yapmasına izin verilmediğini ve buna karşın Selim ileri’nin onur konuğu ilan edildiğini söyleyen Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği, “Ustamız Cemal Süreya, çağımızda şairlerin aynı zamanda aydın tavrı taşıması gerektiğini Papirüs başyazılarında sık sık vurgulamıştır. Onun bu sorumluluk anlayışını miras almış kişiler olarak, Kadıköy Kitap Günleri’nde gericilikle uzlaşma ve talan hazırlıklarının boy göstermesine günlük hesaplar uğrunda göz yummayı doğru bulmuyor, Haydarpaşa’daki etkinliklerden çekiliyoruz.” dedi.

Kadıköy Kitap Fuarı’nın etkinlik programına göz atmak için tıklayın

What's your reaction?

tr_TRTurkish