İstanbul Fotoğraf Galerisi Sezonu “Doğamız” İle Açıyor

İstanbul Fotoğraf Galerisi sezonu Erhan Şermet’in Doğamız adlı sergisi ile açıyor. Sergi 5- 28 Ekim tarihleri arası ziyaret edilebilir.

Sanatçı, bakış açısına göre kendisini ‘eşrefi mahlukat’ ya da ‘kültür sahibi yegane canlı’ addederek dünya bahçesinin bahçıvanlığına soyunan insan için doğa nedir? sorusundan yola çıkarak doğal olanın içinde bulunan yapay izleri kullanarak ekolojik meselelere ironik bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Şermet çalışmasını şöyle özetlemekte.

Yaşadığımız hoyrat politik – ekonomik iklim içerisinde hayat damarımız doğa geri döndürülemez biçimde talan ediliyor. Fotoğraflarım böylesi bir talanı mümkün kılan algı dünyamızdan ipuçları derlemeyi amaçlıyor. İnsansız doğadaki insan izlerinin anlamsızlığında, insan yapımı doğa manzaralarının sakilliğinde kültür iklimimizin eğretiliğinin ve yapmacıklıklarının izini sürmeye çalışıyorum.

İstanbul Fotoğraf Galerisi, sanatçısı Erhan Şermet’in Doğamız sergisi ile Fotoİstanbul 2017’de galeri olarak yer almaktadır.

 

Erhan Şermet

1968 yılında İstanbul’da doğdu.

İstanbul Lisesinde okuduğu yıllarda izci grubunun fotoğrafçılığını üstlendi. Herkes hazırolda dururken fotoğrafçının serbestçe hareket edebildiğini fark etmesi fotoğrafa olan ilgisini artırdı. AFS bursuyla ABD’de okuduğu yıl içerisinde fotoğraf ve karanlık oda dersleri aldı. Yıldız Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini bitirdi. İstanbul’da yaşıyor ve fotoğraf projeleri üretiyor.

tr_TRTurkish