2015’in sonlarında, Hollanda hükümeti ülkenin elektrikli trenlerinin 2018 yılına kadar tamamen rüzgâr enerjisiyle çalışmasını hedeflediklerini duyurmuştu. Ancak, temiz enerji programı planladıklarından erken meyvelerini vermeye başladı ve 2016’ya gelindiğinde trenlerin % 75 rüzgâr enerjisiyle çalışır hale geldi. Bu nedenle girişimin sonuca ulaşma tarihi 1 Ocak 2017’ye geriledi ve bu tarihten itibaren %100 sağlandı.

the netherlands, netherlands, dutch trains, electric trains, wind farms, electric passenger trains, high-speed rail, high-speed trains

Hollanda’nın en büyük demiryolu şirketlerinden biri olan, günde 600 bin yolcu taşıyan NS, 2015 yılında yenilenebilir enerjiyi elektrikli tren filosunda kullanmaya yönelik olarak Eneco enerji şirketi ile ortaklık kurdu.

Hollanda’daki tüm elektrikli yolcu trenleri şimdi tamamen rüzgârla çalıştırılıyor. Programlanandan bir yıl önce, NS, tüm elektrikli tren filosunun 1 Ocak 2017 itibariyle yüzde yüz rüzgâr enerjisi ile çalışmakta olduğunu ve yeşil ulaşımın yeni bir dönemini başlattığını açıkladı.

Bu erken başarının dünyadaki diğer raylı ulaşım şirketlerine ilham vereceği umuluyor.

inhabitat.com

Bir Yorum Yazın