Boğaç Gökmen

 

“The Prophet Speaks” Van Morrison’ın 40. stüdyo albümü.

Esasen, girişte asılı duran bu cümle bile sayın Morrison’ın müzik evrenindeki saygınlığını ve bir başvuru kitaplığı olma özelliğini ortaya koyar boyuttaki görkemli kariyerini işaret edecektir.

Döneminin önde gelen müzik akımlarının her birinde ilham kaynağı olan Morrison, blues, folk, vokal caz sahnesine 60’ların sonlarında ve 70’li yıllarda “Blowin’ Your Mind!”, “Astral Weeks” ve “Moondance” gibi çığır açan albümlerle giriş yaptığı gibi henüz köşesine çekilmeye niyeti olmadığını da her defasında gösteriyor.

2017 yılında neredeyse iki ay arayla yayımladığı iki albüm, “Roll with the Punches” ve “Versatile”in dokunduğu yerden devam eden yeni albüm “The Prophet Speaks”, 2018’e sığdırdığı ikinci albümü olurken âdeta en verimli dönemini de işaret edip Morrison’un yorumculuk hünerlerine kulak vermek adına da nefis bir dinleme seansı olarak öne çıkıyor.

Morrison son dönem albümleri sayesinde, müzik tarihinin önemli ve klasikleşmiş eserlerinin altını çizerken tekrar gündeme gelmelerine de vesile oluyor.

Caz standartlarından blues kökenlerine usulca süzülen usta müzisyenin, John Lee Hooker’dan “Dimples”, Sam Cooke’dan “Laughin’ and Clownin”, Solomon Burke’den “Got to Get You Off of My Mind”, Willie Dixon’dan “I Love the Life I Live” ve daha birçok mühim ismin parçalarını yeniden yorumladığı “The Prophet Speaks”, altı yeni Morrison bestesini bünyesinde barındırması bakımından da kuşkusuz üzerine titrenmesi gereken yapımlardan biri olarak dikkatlerden kaçmayacaktır.

Nihayetinde, “The Prophet Speaks” ile bir kez daha görüyoruz ki 73 yaşının baharındaki Van Morrison her daim klasik, hüner ve ustalık için çalınacak ilk kapılardan biri olmayı sürdürüyor.