Hamburg’da Çevreci Yasak

Hamburg’un çevre yönetiminde örnek olacak bir modeli içeren teklifi oldukça ses getireceğe benziyor. Örnek bir model olacak mı, onu zaman içerisinden göreceğiz.

Le Monde’un haberine göre, Almanya’nın ikinci büyük şehri “Yeşil Satınalma Kılavuzu” başlığıyla hazırladığı bir belgeyle bir dizi sert tedbir içeren düzenleme getirdi.  150 sayfalık uzun metin hemen tüm Hamburg kamu hizmeti sağlayıcıları tarafından derhal yürürlüğe konması gereken çevre dostu önlemleri ayrıntılı olarak ortaya koyuyor.

Belgenin öngördüğü 150 kural arasında şişelenmiş su ve bira, kahve kapsülleri ve plastik tabak ve çatal da dâhil olmak üzere tek kullanımlık ambalajlı ürünleri satın alma konusunda doğrudan bir yasak söz konusu. Fakat metin bu kadarla sınırlı değil.

Klor bazlı temizlik ürünlerinin ve kirliliğe yol açan hava spreyi kullanımını reddetmeyi, aydınlatmayla ilgili sıkı bir uygulamayı ve çalışanların araba yerine toplu taşıma kullanmasını teşvik etmeyi içeren kamusal alanlarda uygulanan diğer önlemleri tanımlamaya devam ediyor.

Artık, Hamburg’da size Nespresso karşılaşmıyor.

hamburg_çevre

Önlemler, hava kirliliğine neden olabilen ürün ve hareketlere kamu parasının harcanmasını engellemeyi amaçlıyor.

Aslında, Hamburg (Ülkenin en zengin şehri) sakinleri evlerini daha çevre dostu hale getirerek esasen duruma maddi katkıda bulunacak.

Sürdürülebilir kalkınma söz konusu olduğunda genellikle büyük ilerleme gösteren Almanya için bile bu bir devrim.

Bu yeni politika,  Almanya Yeşiller Partisi’nin güçlü bölgesel varlığı sayesinde mümkün oldu. Alınlar önlemler uluslararası düzeyde ve Avrupa’nın geri kalanı için de geçerli olması umulan bir yol izliyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish