Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye bir göz atabilirsiniz.

UYUYAN GÜZELLER – STEPHEN KING/0WEN KING

Baba ve Oğul King’ten

Korku ve gerilim edebiyatının önde gelen kalemlerinden Stephen King’in oğlu Owen King’le birlikte yazdığı romanı Uyuyan Güzeller, Altın Kitaplar etiketiyle dilimizde yayımlandı.

Uyuyan Güzeller, Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan, bir modern zaman masalı tadında bir roman. Bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerinin bir kozaya hapsolmasıyla başlayan roman, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümünü ve zihniyet dünyasını eleştiriyor.

“Bütün kadınlar, bir gün uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler. Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar.

​Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie’yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır.”

KUZEY ORMANINDA BİR GECE – ÖZGE AKKAYA

Özge Akkaya’nın kaleme aldığı Mavisu Demirağ’ın resimlediği Naifya adlı hayali bir ülkede geçen yepyeni bir dünyada tanıdık bir hikâye anlatan Kuzey Ormanında Bir Gece, Paraşüt Kitap etiketiyle yayımlandı.

Kuzey Ormanında Bir Gece, yalnız olmadığını bilmenin iyileştirici gücüne inanan, 8 yaş ve üzeri tüm okurlara hitap ediyor. Akkaya, okurunu dayanışmayı, ekolojiyi, eşitliği, özgürlüğü, iyiliği ve kötülüğü anlattığı bir maceraya davet ediyor.

​“Güneşli köyde sıradan bir gündü. Ama o gün diğerlerinden farklı olacaktı. Davetsiz misafirler adım adım köye yaklaşıyordu. Köydekiler başlarına geleceklerden habersiz, söylentilerse endişe vericiydi. Rivayet o ki, insan Hırsızları ne zaman bir köye ayak bassa, sakinleri de sır olup giderdi başka diyarlara. Bir tek Tormi farkındaydı. Bir tek o, bir arada kalmanın nasıl mümkün olduğunu biliyordu…”

BAŞKALARININ AKLI-NEDEN BAZILARIMIZ İKNA ETMEKTE DAHA BAŞARILI VE NÖROLOJİ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYOR? – TALI SHAROT

Neden Bazılarımız İkna Etmekte Daha Başarılı?

Tali Sharot’un psikoloji konusunda geçen yılın ses getiren kitabı Başkalarının Aklı – Neden Bazılarımız İkna Etmekte Daha Başarılı Ve Nöroloji Bu Konuda Ne Düşünüyor? Tevfik Uyar’ın çevirisiyle Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tali Sharot basit bir sorunun peşine takılıyor: Başkalarını dinlerken beynimizde neler oluyor? Önce, nöroloji ve psikoloji sahasındaki son çalışmalardan faydalanarak bu etkileme-etkilenme oyununda Taş Devri’nden beri pek fazla yol alamadığımızı ortaya koyuyor Sharot. Birinin fikir ya da davranışlarını değiştirmeye çalışırken seçtiğimiz yolların çoğu aslında beynin işletim sistemiyle uyumsuz. Sonra güzel haberi veriyor: Daha iyisi mümkün; beynimizin rolünü kavrayarak bu çift taraflı oyunda kartları yeniden dağıtabiliriz.

​Bir girişimci, insanları sonu meçhul bir biyoteknoloji projesine milyarlar akıtmaya ikna edebilirken, bir doktor hastasını hayati bir aşıyı yaptırmaya ikna edemiyor. Bir siyasetçi zerre gerçekliği olmayan tezlerle kitleleri peşinden sürüklerken, aksini –hem de bilimsel dayanaklarıyla– sunan rakibi kimseye sözünü dinletemiyor. Neden?

VANESSA’NIN YANINDAYIM – KERASCOET

Zorbalığa Karşı Sessiz Kitap

Çizer bir çift olan Marie Pommepuy ve Sébastien Cosset’in kendilerine taktıkları Kerascoët adıyla hazırladıkları zorbalığa nasıl karşı durulabileceğini anlatan sessiz kitap Vanessa’nın Yanındayım, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

Kerascoët’in çıkış noktası Amerika’da bir üniversite öğrencisinin zorbalığa uğraması ve ertesi gün 300 sınıf arkadaşının ona okul yolunda eşlik etmesi. Zorbalığa karşı iyiliğin kazanmasının hiç de zor olmadığı, bu sessiz kitapta tek bir sözcük bile kullanılmadan anlatılıyor. Bir kişinin topluluğa nasıl örnek olabileceği, Kerascoët’in sevimli karakterleriyle gösteriliyor. Kitabın sonunda yer alan kılavuzda ise zorbalık edilen birine nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili öneriler sunuluyor.

“Vanessa sınıfa yeni gelen öğrencidir. Okul çıkışında zorba bir çocuk tarafından dışlanarak kalbi kırılır. Bu olayı gören Vanessa’nın sınıf arkadaşı ise ona destek olmak için ne yapabileceğini düşünür ve sonunda yaratıcı bir yol bulur. Yaptığı küçük bir iyilik, kartopu gibi büyüyerek okuldaki tüm çocukları sarar ve zorbalığa karşı galip gelir…”

AŞK APTALLIĞI – WILHELM GENAZINO

Wilhelm Genazino’dan Aşk Aptallığı

Çağdaş Alman edebiyatının önemli isimlerinden Wilhelm Genazino’nun kaleme aldığı Aşk Aptallığı, Özden Özberber’in Almanca aslından çevirisiyle Jaguar Kitap etiketiyle yayımlandı.

​Yıllar önce başarısız bir evlilik yapan kahramanımız bu iki kadından hangisi ile yaşamak istediğini daha sık düşünmeye başlar ve işler iyice sarpa sarmadan bir karar vermek zorundadır. Sandra ve Judith ikilemini neredeyse bir yazı tura atışıyla çözecek kadar çıkmaza giren isimsiz kahramanımız aynı zamanda yaşam, toplum, aşk, geçmiş gibi konular hakkında ilginç gözlemler yapar, tuhaf işlere kalkışır. Böylece Aşk Aptallığı, kafası karışık bir adamın portresinden ziyade, daha derin bir meseleyi sezdiği halde bunu bir türlü çözemeyen zeki ve hüzünlü bir adamın hikâyesine dönüşür.