Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye bir göz atabilirsiniz.

YABANCI – COLIN WILSON

“Yabancı kaosa uyanan kişidir.” – Colin Wilson

Colin Wilson’ın kendi yabancılık deneyiminden hareketle iki yıl boyunca Britanya Müzesi kütüphanesine kapanarak yazdığı, 1956’da yayımlandığında büyük sansasyon yaratan ve otuzdan fazla dile çevrilen felsefi-edebi incelemesi Yabancı varoluşçuluğun “Nasıl yaşamalı?” sorusunu enine boyuna kat ediyor. Edebiyat, sanat, felsefe ve dinsel deneyimin hakikatlerini merkeze aldığı varoluşçu fenomenolojiyle romantizmden modernizme, mistisizmden çağdaş psikolojiye kapılar açıyor.

Sartre ve Camus’den Nietzsche ve Van Gogh’a, Dostoyevski ve Hesse’den Blake ve Gürciyev’e uzanan bir çizgide düşünceyle yaşamın, yaratıcılıkla yalnızlığın trajik çelişkisini Batı’nın hem çöküş hem de çıkış simgesi olan “Yabancı”larla sorguluyor Colin Wilson. Kaosun, bilmemenin ve yanılsamanın eşiğinde dünyaya, tarihe, insanlığa, topluma yabancılaşan bu “garip” figürlerin içgörüleriyle “gerçek yaşam”ın peşine düşüyor. Varoluşçu pesimizmin, belirsiz toplumsal muhalefetin ve “kaybeden edebiyatı”nın ötesine bakıyor.

Yabancı’nın hayatın içinden gelen hakikat çağrısı felsefenin temel sorusunu bize yeniden hatırlatıyor: “Aslında bütün mesele neydi?”

SÜSLÜ HATIRALAR SAHNESİ – İSMAİL GÜZELSOY

Süslü Hatıralar Sahnesi

İsmail Güzelsoy’un M.K. Perker’in çizgileriyle buluşan yeni romanı Süslü Hatıralar Sahnesi, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Güzelsoy, romanında okurları rüyalarla, hayallerle, umutlarla, kırgınlıklarla, vazgeçişlerle ama hepsinden öte derin bir sevgiyle dolu bambaşka bir âleme götürüyor.

​“Kardeşlik sadece aynı anne babaya sahip olmakla kurulan bir bağ mıdır? Bir insan bir başkasıyla ne kadar bütünleşebilir? İki çocuk aynı rüyayı görürse büyüdüklerinde hayatlarını rüya gibi yaşayabilirler mi? Kardeşlik bağı bir kere kuruldu mu onu ne bozabilir? İki kardeşin rüyasının tanığı bu rüyayı bitirebilir ya da başlatabilir mi?”

İHTİYARLARA YER YOK – CORMAC McCARTHY

Modern Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan, sıklıkla Herman Melville ve William Faulkner gibi ustalarla kıyaslanan Cormac McCarthy kariyeri boyunca Güney gotiği, Western ve postapokaliptik türlerde verdiği birbirinden başarılı eserlerle Pulitzer, National Book, National Book Critics Circle ve MacArthur Fellowship gibi ödüllerin sahibi oldu. 2007 yılında Coen Kardeşler tarafından sinemaya uyarlanan İhtiyarlara Yer Yok ise “En İyi Film” başta olmak üzere dört dalda Oscar kazandı.

Rio Grande yakınlarında avlanan Llewlyn Moss, bir şeylerin ters gittiği belli olan bir çatışma bölgesine rast gelir. Çatışmadan geriye kalanlar arasında cesetler ve kilolarca eroinin yanı sıra bir çanta dolusu para da vardır. Moss’un kader çizgisi vereceği karar üzerine burada çatallanacak ve deyim yerindeyse bir ölüm meleği peşine takılacaktır.

Kutsal kitaplar kadar kadim, günlük olaylar kadar dehşet verici konulara eğilen İhtiyarlara Yer Yok, kader, adalet, ahlak ve açgözlülük üzerine yazılmış modern bir klasik.

SOĞUK DERİ – ALBERT SANCHEZ PINOL

İnsanın “Öteki” ile İlişkisine Dair Bir Roman

Albert Sanchez Pinol’un imgelem gücü yüksek, insanın ”öteki” ile kurduğu ilişkiye dair kaleme aldığı ormanı Soğuk Deri, Yıldız Ersoy Canpolat’ın çevirisiyle Jaguar Kitap etiketiyle yayımlandı.

​Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Antarktika yakınlarındaki küçük bir adaya, bir yıllığına yeni bir meteoroloji uzmanı gelir. Haritada bile zor görülen bu küçük adada bir kişi daha yaşamaktadır: Fenerin ketum görevlisi. Fakat iki kişilik bu ada, hiç de göründüğü kadar sakin değildir. Adanın gizemi ancak karanlık çöktüğünde ortaya çıkar.

ANNEMİN İÇİNDEKİ SES – DENİZ ÜÇBAŞARAN

Annemin İçindeki Ses

Deniz Üçbaşaran’ın resimlediği, yazıya ihtiyaç duymadan anlattığı öyküsü Annemin İçindeki Ses, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

Annemin İçindeki Ses, okumak için okur yazar olmayı gerektirmeyen, okurun kendi hikâyesini kendinin kurmasına imkân veren “sessiz kitap” yani yazısız resimli kitap. Evrensel bir dile sahip, hayal etmeyi mümkün kılan kitap hem çocuklar hem de hayatı her yaşta çocuklar gibi sorgulayabilen büyükler için.