Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye bir göz atabilirsiniz.

BOŞLUKTAKİLER – TOM MCCARTHY

Man Booker finalisti Tom McCarthy’nin ‘Boşluktakiler’ romanı komünizmin çöküşünün ardından Orta Avrupa’nın nasıl dağıldığını konu ediyor.

Romanda bohemlere, siyasi mültecilere, futbol hakemine, polis ajanına ve bir kozmonota yer veren yazar, karakterlerini Sofya’dan kaçırılıp Prag’a getirilen bir Bizans ikonasının etrafında kendi hikayelerini anlatırlar.

McCarthy’nın bu kitabıyla, fiziksel, siyasal, duygusal ve metafizik sorulara yanıt arıyor.

TAŞLAR – CLADIO MORANDINI

Claudio Morandini’den “Taşlar”

Kar, Köpek, Ayak kitabıyla tanıdığımız İtalyan yazar Claudio Morandini’nin doğa ile insan arasındaki çatışmayı gerçeküstü bir hikâye üzerinden anlattığı romanı Taşlar, Esma Fethiye Güçlü’nün çevirisiyle Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Dino Buzzati’nin günümüzdeki temsilcisi olarak gösterilen Morandini, küçük, sakin, pastoral parçaları alıyor; çokça hayal gücü, doğayla insan arasındaki uyum/çatışma, çılgın halüsinasyonlar ve edebiyatın büyüsüyle harmanlıyor.

“Küçük İtalyan köyü Sostigno’da her yer taşlarla dolmaktadır. Tarlalarda, sokaklarda, evlerde açıklanamaz bir şekilde ortaya çıkan ve gün geçtikçe sayıları artan taşlar canlı varlıklarmış gibi hareket ederler. Fısıldadıklarını duyanlar bile olmuştur…

​Jeologlar, taşların bölgedeki yer kabuğu yapısının bir sonucu olduğunu öne sürseler de köyün taşlarla dolmasına bir açıklama getiremezler. Böylece köylüler, inanışları ve tecrübeleri ışığında yaşadıklarını anlamlandırmanın ve taşlarla mücadele etmenin yollarını aramaya başlarlar. Olayların nedeni gibi başlangıç noktası da söylentilere göre değişir. Hayaletlerin ya da kötü ruhların işi midir bu? Yoksa doğa yılların intikamını mı alıyordur? Belki köy halkının sakladığı sırlardır sebebi?..”

KADIN DÜŞMANLIĞI ÜSTÜNE KÜÇÜK ÖYKÜLER – PATRICIA HIGHSMITH

Psikolojik gerilimin ustası Patricia Highsmith, bu kez bizi bir kadın düşmanının zihninde yolculuğa çıkarıyor. “Kusursuz küçükhanım”dan “kadın romancı”ya, “dansçı”dan “koket”e, bu koleksiyonun parçası olan on yedi kadının her biri kendilerine biçilen basmakalıp rollere karşı koyuyor ve bu boğucu dünyayı yıkmak adına hem kendilerini hem de çevrelerindeki erkekleri felakete sürüklemekten çekinmiyor.

Highsmith, sıradan olduğunu düşündüğümüz hayatların gizlediği acayiplikleri ve vahşilikleri bu kez bir fabl yazarının yalın ama ironi dolu diliyle anlatıyor. The Guardian eleştirmeninin de söylediği gibi: “Bu kitabın amacı kadın düşmanlarına bir ders vermek değildir, tam tersine bir kadın düşmanına doğum günü armağanı olarak verilebilecek nitelikte bir gerilim yapıtıdır. 

YILDIZFER – ÇAĞNAM ERKMEN

Aynı Bedende Uzlaşmaz Kimlikler: Yıldızfer

Çağnam Erkmen’in okuru sınırların, arzuların, yüzleşmelerin içinde sarsıcı bir yolculuğa çıkarttığı yeni romanı Yıldızfer, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Sosyal medya ağında, saklanabilme özgürlüğü ve varlıklarını ispatlamanın keyfiyle cirit atan @tekerlekler, @paraplejikkiz, @mutfaktezgahim, @EsraSunayKansu ve diğerleri. Var olabilmek için imajın yeterli olduğu dijital dünyada bilinçli karşılaşmalarla kimliklerini tasarlayanlar…

​Gerçekte omurilik felçlisi tezhip sanatçısı, sanal ortamda ise Twitter fenomeni ada bisikletçisi @tekerlekler’in dünyası, gençlik aşkı Yıldızfer’in karşı daireye taşınmasıyla bambaşka bir çehre kazanır.

ARAMIZDAKİ AĞAÇ – SEMA KAYGUSUZ