Günün Albüm Önerisi: Simon & Garfunkel “The Concert in Central Park”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bu kez müzik sahnesinin en mühim konser albümlerinden birine kulak vermek üzere 80’li yılların hemen başına yol alıyoruz.

Bugün, sesi biraz da açarak nefis bir sonbahar akşamı, gün boyu yağan ve konser başlangıcına dek süren yağmura rağmen anbean artan seyircinin heyecanına ortak olalım istedim.

Müzik tarihinin en bilinen ikililerinden Simon & Garfunkel’in ilk canlı albümü, “The Concert in Central Park”ı dinlemeye koyuluyoruz. Gelmiş geçmiş en iyi konser albümü listelerinin olmazsa olmazlarından olan kayıt Şubat 1982’de dinleyiciyle buluşuyor.

Albüm, ikilinin 19 Eylül 1981’de New York Central Park’ta 500.000’den fazla kişinin önünde sergilediği ücretsiz bir yardım konserinde kaydedilir. Gelirlerinin parkın yeniden geliştirilmesi ve bakımı için toplandığı konser ve albüm, Paul Simon ve Art Garfunkel için kısa süreli bir yeniden birleşme sürecinin başlangıcı olsa da aşı tutmuyordu.

Havanın kararmaya yüz tutmasıyla birlikte ön grubun ardından Belediye Başkanı’nın sunumuyla ikili sahneye çıkıyor, sahne arkasında New York’un siluetinin bir diğer simgelerinden olan su deposu ve hava tahliye bacaları konserin akılda kalan görsellerinden oluyordu.

İkilinin “Mrs. Robinson” ile başladıkları performansta “The Sound of Silence”, “America”, “The Boxer”,  “Homeward Bound” gibi yılların hit şarkılarının yanı sıra solo kariyerlerinden ve coverlardan oluşan 21 şarkının yer aldığı albüm ve film, konserden bir yıl sonra yayınlanırken Billboard 200 albüm listelerinde altıncı sıraya yükseliyordu.

İyi bir konser albümü için performans kalitesi, kayıttaki pürüzsüzlük gibi teknik detaylar öne çıksa da o anı yaşatması, yıllar da geçse önemini koruması kriterleri göz önüne alındığında da iyi örneklerden biri olsa gerek Simon & Garfunkel’ın “The Concert in Central Park” performansı.

tr_TRTurkish