Gibbs Çiftliği: Heykelin Harikalar Diyarı

Bir parkta yürüdüğünüzü ve aniden yerden yükselen yirmi büyük renkli küp gördüğünüzü hayal edin. Ya da, bir tepenin üstüne yerleştirilmiş, dev bir kırmızı trompet şeklindeki nesneyle karşılaştığınızı! Harikalar Diyar’ındaki Alice’in durumuna çok benzemekle birlikte, burası o kadar gerçek ve Auckland, Yeni Zelanda’da bulunuyor.

Bunca hayalin arkasında çokça para olmaması mümkün mü?

 

Alan Gibbs, büyük bir sanat koleksiyoncusu, Yeni Zelandalı bir milyoner girişimci ve işadamı. 90’lı yılların başında, Gibbs kendi sanat alanını yaratmaya karar verdi. 1991’de 700 dönümden oluşan, içinde tepe, tarla ve orman bulunan araziyi satın alarak park haline getirmek istedi.

Bütün mekânı düzenledi ve dünyanın en ünlü sanatçılarını yeni parkı istedikleri gibi süslemeleri için davet etti.Bunların bazıları: Richard Serra, Anish Kapoor, Bernar Venet ve Leon van den Eijkel. Dünya çapında bir sanatçı ordusu bu zengin adamın yerini, gerçeküstü görüntüye sahip bir dünyaya dönüştürmek için toplandı ve yaptılar da.

Parktan en tanınmış parçalardan biri “Horizons” (Ufuklar) olarak bilinir. Neil Dawson tarafından yaratılan heykel, eğimli bir tepe üstünden esen rüzgârla eğilen bir kâğıt parçası karalamasına benzer. Uzaktan bakıldığından üç boyutlu hissi verir ama gerçekte demirden yapılmış, üç boyut yanılsamasını başarılı bir şekilde yaratan yassı bir heykeldir.

Bu Gibbs Çiftliği’nde bulunan birçok sanat hazinesinin sadece bir tanesidir. Her adımda sizi başka bir şaşırtıcı eser karşılar. Ne yazık ki bu dev park halen özel bir mülk. Ziyaretçiler ancak randevu alarak gezebiliyor.

 

tr_TRTurkish