George Martin’in Montserrat Stüdyosunun Gizli Tarihi Bu Belgeselde: ‘Under The Volcano’

George Martin’in AIR Stüdyoları şu anda Karayipler adası Montserrat’ta 1989’da Hugo Kasırgası’nın yıkımı ve doksanlardaki bir dizi yanardağ patlaması nedeniyle harap durumda. Ancak 80’ler boyunca, The Rolling Stones ve The Police’den Elton John, Duran Duran, Dire Straits ve Black Sabbath’a kadar herkes, dönemi tanımlayan albümleri kaydetmek için orada almıştı soluğu.

Yakında gösterime girecek olan “Under the Volcano” belgeseli, Paul McCartney, Sting, Mark Knopfler, Tony Iommi, Verdine White, Giles Martin, Jimmy Buffet ve diğerleri ile inanılmaz arşiv görüntüleri ve yeni röportajlar içeren AIR Studios’un tüm destanının izini sürüyor. Film, 17 Ağustos’ta isteğe bağlı ve dijital platformlarda satışa sunulacak.

The Beatles yapımcısı George Martin, sanatçıların büyük bir şehrin dikkat dağıtıcılarından uzakta, tropik bir cennette müzik yaratabilmeleri için 1979’da AIR Stüdyoları’nı açtı. Jimmy Buffett, “Volkano” albümü açıldığı yıl orada kaydetti ve albümün adı için yakınlardaki Soufrière Hills yanardağından esinlendi.

Dire Straits’in “Brothers in Arms”ı, The Police’in “Synchronicity” ve Duran Duran’ın “Rio”su da dahil olmak üzere 80’lerin en popüler albümlerinden bazıları burada hayata geçti. 1989’da The Rolling Stones, iki yıllık şiddetli iç savaşın ardından sakin bir ortamda “Steel Wheels” albüünü kaydetmek için oraya gitti. Kaydı bitirdikten kısa bir süre sonra ise Hugo Kasırgası adayı hırpaladı ve AIR Stüdyolarını kapanmaya zorladı.

Merhum George Martin fragmanda “Hiçten bir şey çıkarırsınız” diyor ve ekliyor, “ve her zaman tekrar hiçbir şeye geri dönüyor.”

Rollingstone.com

tr_TRTurkish