UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En iyi korunan 20 kent” arasında gösterilen tarihi evleriyle ünlü Safranbolu’da bulunan eski sinema binasında sinemaseverler anılarını canlandırma imkanı bulacak.

Safranbolu’daki Tarihi Muallimler Birliği binasına ‘Sinema Müzesi’ ve ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ kurulacak ve bu yeni merkezde sinema bölümü öğrencilerine ve sinemaya ilgi duyan katılımcılara ünlü yönetmenler tarafından 3-4 günlük eğitimler verilecek.

Eğitimlerin yanı sıra etkinliğin nostaljik yönü de epey kuvvetli.  Haftanın belli günlerinde merkezde gerçekleşecek olan film gösterimlerinde sinemaseverler tahta sandalyelerde gazozlarını yudumlayarak film izleme imkanı bulacak.

18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaliyle ilişkilendirilerek açılacak merkezle ilgili olarak Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy yaptığı açıklamalar ise şu şekilde: ”Bu bina Muallimler Birliği, daha sonraki yıllarda Çınar Sineması olarak kullanılmış. Bu binayı 2015 yılında yeniden Safranbolu’nun hayatına geri kazandırdık. Geçmişte olduğu gibi bu bina yine Türk sinemasına hizmet etmeye devam edecek. Sinemacılıkta kullanılan aletler, çekilmiş sinema filmleri, sinema için lazım olan geleneksel sinema motiflerini burada canlandırmaya gayret edeceğiz. Türkiye’deki en büyük ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ni ve ‘Sinema Müzesi’ni burada oluşturmak istiyoruz. ”

Aksoy, ‘Gazozuna Sinema’ günleri hakkında ise, ”Safranbolu deyince akla sinema ve gazoz gelmekte. Tahta sandalyelerde oturup, onun gıcırtılarıyla beraber gazozumuzu yudumlayarak tarihi Türk sinemalarını seyretmek büyük bir keyif. Bu keyfi Safranbolu’da yeniden canlandırmak istiyoruz,”  şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tarihi Muallimler Birliği Binası / Safranbolu

Bir Yorum Yazın