Games Of Thrones’un Ana Karakteri Kim?

Winter is Coming… Tüm Lannisterlar, Starkslar ve Targaryenlere baktığımızda dizinin ana karakterinin kim olduğunu söylemek gerçekten zor. Buradan yola çıkan Macalester Koleji’nden profesör ve öğrencilerden oluşan bir matematik ekibi, ağ bilimini kullanarak Westeros dünyasındaki durumu açığa kavuşturmak için bir infografik yarattı.

Çalışmalarının sonucunda ne mi oldu?

“Network of Thrones” adını verdikleri ilişkileri net bir şekilde ortaya koyan infografik 7 krallık arasındaki bağlantıları saptayabildi. İnfografik, 107 köşe ve 353 kenardan oluştu. Her köşe bir karakteri temsil ediyor; her kenar ise bir etkileşimi.

Beveridge ve Shan 3. Kitap olan Kılıçların Fırtınası’nı dikkatle inceledi.

Karakterlerin arasındaki kenarlar dostluğu değil sadece birbirine geçmiş olay örgüsünü temsil ediyor. Dizideki sosyal ağ, son derece nüfuzlu insanların küçük subgruplarını büyük küresel gruplara bağlamasıyla gerçek hayattaki sosyal ağların yönlerini yansıtıyor.

Karakter özellikleri değerlendirildikten sonra eldeki veriler Tyrion Lannister’ın gerçek kahraman olduğunu gösterdi. Onu Jon Snow ve Sansa Stark takip ediyor.

Fanlar arasında tartışma yaratmasının yanında, ağ bilimi günlük hayatımızda da yer edebilir.

GOT infographic

Proje hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish