Gaddar’dan Moğollar Efsanesine Yeni Yorum: “Bişey Yapmalı”

Gaddar”ın, efsanevi Moğollar şarkısı “Bişey Yapmalı” cover’ı, Tamar Records etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Orijinal versiyonu 1996 yılında yayımlanan şarkı, yer ve zamandan bağımsız, halkına gaddarlaşanları anlatıyor. Tam 27 yıl sonra, Gaddar’ın sert müziğiyle buluşan şarkının sözleri Turgut Berkes’e, müziği ise Cahit Berkay’a ait.

Övünç Dan, Can Çalışkan, Gürkan Bozacı ve Kerem Sedef’ten kurulu Gaddar, 2018 yılında yayımlanan ilk şarkıları “Yat Kalk Her Gün Aynı” ile dikkatleri üzerine çekerek çıkış yapmış ardından bir Barış Manço klasiği olan “Düriye”yi metal saflarına katmıştı.

2020’nin Nisan ayında, pandeminin ilk aylarına denk gelen dönemde ise “İyiler Erken Ölür” ile içimizdeki isyan hissiyatını itinayla zirveye taşırken, sevgili Çağlan Tekil’in müzik camiasını derinden sarsan zamansız kaybının kabulü zor durumunu bu şarkıyla yüreğimize çakıyordu.

2021 Nisan’da “Kalabalık Dağıldığında” şarkısı ve “Elimizden gelen tek şey yazmak, çalmak, söylemek. Geceleri kapattığın karanlık şarkılara ithafen, bir kapanış şarkısı da bizden Baron” ifadesiyle Çağlan Tekil’e bir selam daha gönderiyordu Gaddar. En son “Nakit Beni Sevmiyor” ile de taviz vermediği güçlü metal soundunu ileri taşımaya devam eden grup, toplumsal saptamalı sözel içeriğiyle de zihin açmayı sürdürdü.

Şimdi ise grubun Moğollar “Bişey Yapmalı” cover’ı, gerek işçi bayramı gerekse Tamar Records’un 4. kuruluş yıl dönümü olması sebebiyle 1 Mayıs 2023’te yayımlanan şarkı tüm dijital platformlarda yerini aldı.

tr_TRTurkish