Finlandiya, Parikalla, popüler bir turistik yer değil. Rusya sınırının hemen yakınında yer alan bu sessiz yer, sıra dışı bir şey vadediyor gibi de görünmüyor. Viejo Rönkkönen’in parkında dolaşmaya karar verene kadar…

Parktaki her patika, en cesur ziyaretçilere bile ürpertebilecek gerçek boyutlu heykellerle çevrili. Her heykel, daha iyi bir etki için stratejik olarak ağaçlar ve çalılar arasına yerleştirilmiş. Çarpık yüzler ve bükülmüş vücut şekilleri, sanki içi boş gözlerle ziyaretçilere bakıyor.

Çamaşır yıkayan kadınlar, geleneksel dansçılar ve yoga pozları uygulayan onlarca heykelin hepsi Viejo Rönkkönen parkında saklanıyor. Bu garip heykeller, bir kişinin heykel ve insan vücuduna sonsuz tutkusunun sonucu ortaya çıkmış.

Viejo Rönkkönen, 1961’de ilk heykelini yaptığında bir kâğıt fabrikasında işçiydi. Boş zaman etkinliği olarak başlayan şey onun gerçeği haline geldi ve Viejo, bu sanat formuna âşık oldu, hayatının sonraki 49 yılını yalnızca heykel üreterek geçirdi. 2010 yılında öldüğünde, sanatçı 450’den fazla eser bırakmıştı.

unususalplaces.org