Filleri Kimden Koruyoruz?

Tayland, Chiang’daki Doğal Fil Parkı’nda, fillerin korunaklı sınırlar için oynama ve dolaşma özgürlüğü var. Videoda göreceğiniz bebek fil de sahip olduğu fırsatları sonuna kadar değerlendirmeye çalışıyor.

Koruma parkı tarafından yayınlanan videoda, bir bebek filin bir tekerleği savurduğu, vurduğu ve epey de eğlendiği görülüyor. Lastik bacağını yakalayana kadar…

Minik fil “özgürce” eğleniyor gibi görünse de netice de insanoğlunu belirlediği “korunaklı” sınırlar içinde yaşamak zorunda. Kimden mi korunuyor? Onu koruduğu iddiasıyla sınırlar içine kapatan insandan…

Filmi izleyip yüzünüzde sevimli bir gülümseme oluştuysa şimdi fillerle ilgili gerçek ve acımasız dünyadan başka bir gelişmeye bakabiliriz.

Hong Kong yasal fildişi ticaretini bitiriyor

Filler için harika bir haber. Tabii hayvanları seven insanlar için de.

İcra Kurulu Başkanı Chun-ying haberi 13 Ocak Çarşamba günü duyurdu ve yasağın mümkün olduğunca kısa sürede uygulanacağını da ekledi. Ancak, Good Magazine göre,  bazı yasal değişiklikler gerekecek. Hong Kong’da tehlike altındaki türleri avlayanlar ve ticaretini yapanlara ağır cezalar gelecek.

Filler, Afrika’da yaşayanlar da dâhil olmak üzere dişleri, takı ve dekoratif ögeler halinde oyulmuş ve hazırlanmış olarak Asya pazarına sokmak için kaçak avcılar tarafından öldürülüyor. Afrika’nın büyük memeli nüfusu, son kırk yılda %58 oranında azaldı. Her yıl yün binden fazla fil kaçak avcılar tarafından vahşice katlediliyor.

TT6

Fildişi yasağının tam olarak uygulanması bir gecede olmayacak. Belki de birkaç yıl sürecek.  Çin yasadışı fildişinin dünyadaki en büyük tüketicisi. Good Magazine’e göre, Çin ve ABD anlaştığından beri, Çin’de yasadışı fildişinin satış fiyatı geçen bir buçuk yıl içinde yüzde 50 oranında düştü. Bu da onu cezbedici olmaktan çıkarıyor.

Yasak aslında alacağı destekle oluşacak. NG’e göre, Mayıs ayınca, Hong Kong Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, halkın %75’nin fildişi yasağına destek verdiği tespit edildi.

Filleri sadece kaçak avcılardan korumak yetecek mi sorusu da akla geliyor? Hele ki insanoğlu doğal yaşam alanlarını sürekli olarak sömürüsü altına alırken…

http://3.64.165.64/61-yildir-beton-hucrede-yasayan-fil-depresyona-girdi/

What's your reaction?

tr_TRTurkish