Kesintisiz müzik CD’lerden, kasetlerden ve benzeri kayıtlardan daha çevre dostu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Herhangi bir atık ortaya çıkarmadığı doğru, ama hepsi bu kadar mı? Glasglow ve Oslo Üniversiteleri tarafından yapılan yeni bir çalışmada, müzik indirme ve kesintisiz dinlemeyle ortaya çıkan karbon ayak izi hesaplandı ve sonuç gerçekten şaşırtıcı. 2015 ve 2016 yıllarına ait verilere göre, müzik yayını 200 ila 350 milyon kilogram sera gazı emisyonunu oluşturdu.

Çalışmada Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin veri kayıtları kullanıldı. İlk olarak, araştırmacılar toplam yayınlanan ve indirilen şarkı sayısını aldı ve 1 gigabayt veri indirmek için gereken elektrikle çarptı. Her gigabayt, bir ampulü bir saat boyunca yakmak için gereken elektrik miktarına eşitti. Bir sonraki adımda araştırmacılar, müzik akış sitelerini tipik olarak ne tür yakıt kaynaklarının beslediğini ve yayılan karbon dioksitin ortalamasını araştırdı.

Toplam, veri depolama ve işleme merkezlerinin karbon ayak izini ve cep telefonu ya da diğer dinleme aygıtını çalıştırmak için harcanan elektriği yansıtmıyor; bu nedenle, sera gazı emisyonlarına kapsamlı katkı, aslında çalışmaların başlangıçta gösterdiğinden çok daha yüksek.

Bir zaman makinesine girmeyi ve tekrar bir CD satın almayı düşünemeyenleriniz için, yazarlar çevrimdışı dinleme için şarkı indirmenin ilgili enerji tüketimini azaltabileceğini öne sürüyorlar.

fotoğraf: Olly Curtis/Future/REX/Shutterstock

kaynak