FAN.TASTİK Kadın Taraftar Sergisi Başlıyor

FSE üyeleri, kadın taraftar kültürü hakkında 2017 Uluslararası Kadınlar Günü olan bu anlamlı günde Avrupa çapında bir sergi projesini başlatıyor ve sizlere de önerilerinizi sunmanız için çağrıda bulunuyor.

Futbol taraftarları hakkında kitaplarda veya röportajlarda hikayeyi anlatanlar nadiren kadınlar oluyor. Aynı şekilde, efsaneleşmiş taraftar hikayelerinin merkezinde kadınlar hemen hemen hiç bulunmuyor. Bu durumun aksine, tribünlerde kadınların bulunmaması hem olumlu hem de olumsuz yorumların odağı olmuştur. Ancak, bu durum gerçeği ne kadar yansıtıyor?

FSE üyeleri, Mart 2017’den itibaren özgün bir sergi projesi üstleniyor: 14 ülkeden yaklaşık 40 kişi araştırmalar ve röportajlar yapacak, fotoğraflar çekecek ve Avrupa’daki kadın taraftarların hikayelerini yazacak ve toplayacak. Sonunda, kıtanın çeşitli bölgelerinden farklı kadın taraftarların portrelerinin, taraftar ağlarının ve eylemlerinin yanı sıra kadın taraftar gruplarının ve ultra grupların kadınlara özgü alt örgütlenmelerinin yer alacağı bir sergi turnesi olması planlanıyor. Sergi, 2018 yazından itibaren Avrupa’nın çeşitli ülkelerini gezecek.

Proje, tribünlerdeki kadın taraftarların çeşitliliğini göstermeyi ve onların futbolla ilgili güçlü ve tatsız zamanlarının komik hikayelerini anlatmayı amaçlıyor.

Eğer bu projenin bir parçası olması gerektiğini düşündüğünüz kadın taraftarlar veya taraftar grupları varsa, önerilerinizi [email protected] email adresine gönderebilirsiniz.

kaynak

tr_TRTurkish