Basim Magdy’nin artSümer’deki üçüncü solo sergisi Esrarengiz Zaman Makinelerine İnen Bir Yürüyen Merdiven, bizi kristal bir küreden geleceğe bakmaya, bir okyanusun zemininden bugünü gözlemlemeye ve alternatif bir aktarım üzerinden geçmişi tekrar düşünmeye davet ediyor.

BASIM MAGDY (1977, Asyut-Mısır) Basel, İsviçre ve Kahire’de yaşıyor. Yer aldığı kişisel ve karma sergilerden bazıları : MoMA, Modern Sanat Müzesi, New York; Centre Pompidou, Paris; South London Gallery; MAAT Müzesi, Lizbon; Gothenburg Bienali; Arnolfini, Bristol; Castello di Rivoli, Torino; MCAÇağdaş Sanat Müzesi, Şikago; New Museum Trienali, New York; MAXXI National Museum of the 21st Century Arts, Roma; Jeu de Paume, Paris; Whitechapel Gallery, Londra; KW Institute for Contemporary Art, Berlin; La Biennale de Montreal, Montreal; 13. Istanbul Bienali; 11 ve 13. Sharjah Bienali’dir. 2012 Future Generation Art Prize (Kiev) adayı olan Magdy, 2014 yılında Abraaj Art Prize (Dubai) ödülünü kazandı. Deutsche Bank tarafından 2016 yılında Artist of the Year seçildi. Filmleri Tate Modern, Rotterdam Uluslararası Film Festivali, ICA Londra’nın da aralarında bulunduğu pek çok programda izlendi.

Yapıtlarının dahil olduğu önemli koleksiyonlar arasında MoMA, Museum of Modern Art, New York; Centre Pompidou, Paris; Guggenheim Müzesi, New York; MCA Museum of Contemporary Art, Şikago; National Gallery of Canada, Ottawa; MAXXI National Museum of the 21st Century Arts, Roma; Castello di Rivoli, Torino; Fondation Louis Vuitton, Paris; Deutsche Bank Koleksiyonu, Berlin/Frankfurt; Sharjah Art Foundation, Sharjah ve Vehbi Koç Vakfı (ARTER), Istanbul bulunmaktadır.

Gelecek sergileri arasında New Order: Art and Technology in the 21stCentury, MoMA, New York; La Kunsthalle Mulhouse, MAAT – Museum of Art, Architecture and Technology, Lizbon yer almaktadır.