Enstrümanlarını Kaybeden 6 Ünlü Gitarist

Bazı gitarlar doğrudan çalındı, bazıları ise taşıma sırasında kayboldu.

Konu rock müzik olduğunda sanki her şey gitarla ilgilidir. Eddie Van Halen, Queen’den Brian May, Phish’ten Trey Anastasio ve Annie Clark (diğer adıyla St. Vincent) gibi pek çok ünlü gitaristin yanından ayırtmak istemediği özel bir ya da birkaç gitarı muhakkak vardır.

Peki güvenilir gitarlarını kaybettiklerinde ne olur? İşte müzisyenlerin enstrümanlarını kaybettiği altı dikkate değer örnek; bazıları bir gün gibi kısa bir süre için kaybolurken diğer gitarlar yarım yüzyıl kadar uzun bir süre boyunca kayıptı. Hatta bugüne kadar kayıp olan bir çift var.

Paul McCartney’nin Höfner 500/1 Violin Bass’i

Şubat 2024’te Cathy Guest adlı bir kadın, Paul McCartney’nin ünlü Höfner 500/1 keman şeklindeki elektro bas gitarını iade etti; enstrüman onlarca yıldır kayıp olduğu için manşetlere çıkmıştı.

Sir Paul, efsanevi bası 1961’de satın aldı ve onu “She Loves You”, “Twist and Shout” ve “Love Me Do” gibi ilk Beatles hitlerinde kullandı. (Bu arada, John Lennon’ın “Love Me Do”daki J-160E Gibson akustik gitarı da ortadan kayboldu ve 2015’te San Diego’da yeniden ortaya çıktı.) Hatta McCartney, Beatles’ın ABD’deki ilk televizyon çıkışında Ed Sullivan’da Höfner 500/1’e sahipti. McCartney ile çalışmış olan Höfner’in yarı emekli danışmanı Nick Wass, “Bu ikonik bir enstrüman” dedi. “Beatlemania’yı başlattı.”

Macca, 1969’da çalınana kadar Let it Be’nin yazımı ve kaydı boyunca Höfner bas gitarını düzenli olarak kullanmaya devam etti. Üç yıl sonra, iddiaya göre hırsız onu bir miktar nakit para ve birkaç litre şarap karşılığında Londra’daki bir barın ev sahibine satmıştı. Ardından yeni sahibi gitarı Guest’in merhum kocası olan kardeşine hediye etti. Eski Beatle’ın Londra’da en son kullandığı yerden sadece birkaç saat uzakta, yıllardır evi olan Doğu Sussex, İngiltere’nin çatı katında üstünde toz birikiyordu.

Guest enstrümanın gerçek kimliğini, birkaç gazeteci ve bir Höfner bas uzmanı tarafından 2018’de başlatılan The Lost Bass Project aracılığıyla keşfetti. Gitarı sıkıntıları için kendisine altı rakamlı bir ödül veren McCartney’e iade etti.

George Harrison’ın “Lucy” ve “Ransom” Les Paul Gitarı

Paul McCartney enstrümanını kaybeden tek Beatle değildi. 1968’de Eric Clapton, George Harrison’a, Harrison’ın Lucille Ball’dan sonra “Lucy” adını verdiği kırmızı 1957 Gibson Les Paul’u hediye etti. Beş yıl sonra Harrison, Beverly Hills’teki evinde yapılan bir soygunda Lucy’sinden ayrıldı. Gitar kısa süre sonra Los Angeles’taki bir müzik mağazasına satıldı. Müzisyen Mighel Ochoa onu satın aldı ve Meksika’daki evine götürdü. Harrison yıllar sonra onunla temasa geçti ve Ochoa, Fender Precision Bass ve 1958 Gibson Les Paul karşılığında Lucy’yi iade etmeyi kabul etti. Yaklaşık on yıl sonra Ochoa, daha sonra 2022’de açık artırmada 312.500 dolara satın alınan Les Paul’u sattı. Harrison’ın malikanesinde hâlâ Lucy bulunuyor.

Eric Clapton’ın Gibson Les Paul Standard “Beano ‘Burst” Gitarı

Lucy’yi George Harrison’a hediye etmeden yıllar önce Clapton, bugüne kadar kayıp olan kendi ikonik Gibson Les Paul gitarına üzülmekteydi.

Her şey Clapton’ın John Mayall ve Bluesbreakers’ın ilk stüdyo albümünde yer aldığı 1966 yılına kadar uzanıyor. 1970’den bu yana Fender Stratocasters çalmasıyla tanınırken, Les Paul (hayranlar arasında bazı anlaşmazlıklar olsa da 1959 ya da 1960 tarihli olduğu sanılıyor) sayesinde Bluesbreakers albümünde yeni ve farklı bir ses yarattı. Gitar güneş ışığı renginde boyası ve Clapton’ın albümün kapağında okuduğu Beano çocuk çizgi romanı nedeniyle “Beano ‘Burst” olarak adlandırıldı.

Ne yazık ki Beano ‘Burst albümün çıkışından birkaç gün sonra çalındı. O zamanlar Clapton, Slowhand’i efsanevi statüye taşıyacak ve elektro gitarist lejyonlarını etkileyecek bir sonraki grubu Cream’i kuruyordu. Hayranlar Les Paul’un herhangi bir Cream parçasında olduğunu duymadan önce Beano ‘Burst gitmişti; Clapton’a göre, Cream’in prova odasından çalındı ​​ve bir daha asla görülmedi. Şu anda ABD’de özel bir koleksiyonda bulunduğuna dair bir söylenti var, ancak bunun için araştırmalar hala sürüyor.

Lee Ranaldo’nun Fender “Jazzblaster” Jazzmaster Gitarı

Noise-rock’ın öncülerinden Sonic Youth gitarları hep yeni ve son derece deneysel yöntemlerle kullandı. Grubun kurucu gitaristlerinden biri olan Lee Ranaldo çok çeşitli gitarlar çalmasıyla tanınıyor, ancak 1996 civarında büyük ölçüde değiştirilmiş 1965 yapımı güneş ışığı Fender “Jazzblaster” Jazzmaster’ı tercih etmeye başladı. 1999 yazında Orange County, California’da grubun nakliye kamyonu bütün teknik malzeme ve enstrümanlar hala içindeyken çalındığınana kadar hem canlı yayında hem de stüdyoda kullandı. Kamyon birkaç gün sonra Los Angeles’ta ortaya çıktı ama aletler yoktu. Grubun bir diğer kurucu ortağı olan gitarist Thurston Moore kayıp beyaz Fender Jazzmaster’ını 2005 yılında kurtardı, ancak Ranaldo’nun hayranlar arasında orijinal Jazzblaster olarak kabul edilen güneş ışığına sahip Jazzblaster’ı hâlâ kayıp.

Jerry Cantrell’in G&L Rampage “Blue Dress” Gitarı

Alice in Chains’in saygı duyulan gitaristi ve söz yazarı Jerry Cantrell yakın zamanda 1985 yılında ikinci el satın aldığı 1984 model G&L Rampage’in Güney Kaliforniya’daki arabasından çalındığını bildirdi. Cantrell kaydettiği neredeyse her şeyde, adını köprünün yakınındaki belirgin poster çıkartmasından alan, benzersiz şekilde süslenmiş “Blue Dress” gitarını kullandı. Grup Cantrell’in kaybını açıkladıktan sonra onu desteklemek için toplandı. Paylaşımının ertesi günü gitarın aslında kaybolmadığını duyuran bir devam videosu yayınladı: Bir fotoğraf çekimi ile bir stüdyo oturumu arasında gitar yanlış bir yere yerleştirilmişti. Cantrell ayrıca ünlü Blue Dress gitarının yer aldığı yeni bir albüm üzerinde çalıştığını da paylaştı.

Steve Vai’nin “Stweet Cheese” Gitarı

1986’da müzisyen Steve Vai, ünlü luthier Joe “Jem” Despagni’nin özel yapım gitarını kaybetti. (Çılgın boya işçiliği ve gövdedeki delikler nedeniyle ona “Swiss Cheese” gitarı adını verdiler.) İsviçre Peyniri gitarı, gövdesine oyulmuş sap benzeri bir tutuşa sahip olan ilk JEM gitarıydı ve bu, gelecekte JEM’in önemli bir özelliği haline gelecekti.

Kariyerine Frank Zappa ile başlayan Vai, İsviçre Peyniri gitarını David Lee Roth’un ilk solo albümü Eat ‘Em and Smile’da ve 1986 tarihli “Yankee Rose” adlı single’ın müzik videosunda kullandı. Kısa bir süre sonra, Pasadena’daki bir kayıt seansı sırasında çalındı ​​ve 2023’e kadar kayıp kaldı; ta ki Iván Gonzáles Acosta, gitarı Meksika’nın Tijuana kentindeki büyükanne ve büyükbabasının tavan arasında bulup bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşana kadar.

Vai’nin iş arkadaşlarından biri fotoğrafları internette gördü ve gitariste geri gönderilmesini sağladı. Vai, “Bu gitarı almak, sanki uzun yıllar sonra eski bir arkadaşımın benimle birlikte şarkı söylemek için eve dönmüş gibi hissettiriyor” dedi.

görsel:  Dave Hogan, Hulton Archive, Getty Images

mentalfloss

What's your reaction?

tr_TRTurkish