Emre Tankal Quartet’in İlk Albümü “Kadıköy” ile Caz Esintileri

Emre Tankal Quartet ilk albümü “Kadıköy” ile huzurlarınızda.

Caz sahnesinin ülkemizdeki önemli temsilcilerinden Emre Tankal Quartet, “Kadıköy” ile yılların birikimini albüme dönüştürdü.

Kadıköy’ün sokaklarında caz esintili bir yolculuğa çıkaran albüm, yedi şarkıdan oluşuyor. Tamamı enstrümantal parçalardan oluşan albümün bir ayağı geleneksel cazda olsa da dinleyiciye yeni dönem caz örnekleri sunuyor.

Tüm bestelerin ve gitarların Emre Tankal’a ait olduğu albümde, saksafonda Tamer Temel, kontrbasta Volkan Topakoğlu, davulda ise Berke Özgümüş imzası var. Hayyam Stüdyoları’nda kaydedilen ve Ada Müzik etiketiyle yayımlanan albümün mix’i Derin Bayhan’a mastering’i ise Demirhan Baylan’a ait. Kapak çizimini ise Melis Coşkun Başay yaptı.

Aydın Esen, Donovan Mixon, Dave Allen, Sarp Maden ve Kurt Rosenwinkel gibi isimlerle çalışan ve son on yılda Türkiye’deki birçok caz festivali ve caz kulübünde konserler veren Tankal, Jehan Barbur’un “Uyan” ve Birsen Tezer’in “İkinci Cihan” albümlerinde bazı şarkıların düzenlemelerini yaptı ve albümlerin kayıtlarında yer aldı. Tankal, 2017 yılından itibaren de Emre Tankal Quartet adı altında kendi bestelerini dinleyiciyle paylaşıyor.

İsterseniz albümün hikâyesine Emre Tankal’ın sözleriyle kulak verelim:

Albümün hikâyesi hayatımı tamamen değiştirmeye karar verip Kadıköy’e taşınmamla başladı. İçe döndüğüm bir dönemdi. Albümdeki yedi parça kronolojik olarak yazılış sırasına göre yaşadığım iki yıllık bir hikâyeyi anlatıyor. Son şarkının son notasında o hikâye sona eriyor.”

tr_TRTurkish