El Nino, Rekor Sıcaklığa Neden Oldu

“Gezegenimiz iklim değişikliği nedeniyle dramatik biçimde değişti.”

Pasifik Okyanusu’nda rekor seviyede sıcak su tespit edildi. Uzmanlar konuyla ilgili olarak El Nino’yu işaret ediyor.

Bölgedeki deniz suyu sıcaklığı geçen hafta 85,5 dereceye kadar yükseldi. Golden Gate Hava Servisi’nden meteorolojist Jan Null’a göre bu ortalamanın 5 derece üstünde. Weather Underground’dan meteorolojist Jeff Masters ise, 7 günlük periyotta, Ekvatoral Pasifik’te rekor düzeyde sıcak su olduğunu, söyledi.

El Nino ile ilgili haftalık raporlar, 1990 yılından bu yana Climate Prediction Center (İklim Tahmin Merkezi) tarafından tutuluyor.

635833714807788784-ENSO-Warm-Episode-DJF

Ancak, Pasifik’te oluşan sıcaklık El Nino’nun rekor düzeye ulaştığı anlamına gelmiyor, en azından şimdilik. Bunun sebebi, iklim fenomeninin üç aylık artışlarla ölçülüyor olması. Uzmanlara göre; Ağustos, Eylül, Ekim’den oluşan üç aylık zaman diliminde El Nino 1997 – 1998 yıllarının ardından bu yıl ikinci kez rekor sıcaklıkta. Aralıkta sunulacak bir sonraki rapor, Kasım bilgilerini de içerecek.

WMO Genel sekreteri Michel Jarraud, “El Nino’nun özelliklerini taşıyan tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşanan şiddetli kuraklık ve yıkıcı sel 15 yıldan beri güçleniyor,” dedi. WMO raporuna göre, Endonezya’daki yıkıcı yangınlar ve kötü hava kalitesinin de etkisiyle, kuraklığın en sert vurduğu alan özellikle Güney Asya.

Amerika’da, ülkenin güney hattı boyunca son haftalarda meydana gelen şiddetli yağmur da EL Nino’nun tipik bir özelliği. El Nino, zaten rekor düzeydeki bir kasırgayı arttırdı ve WMO’ya göre Kuzey Pasifik Okyanusu’nun tayfun sezonu.

Jarraud, durumu “Bu olay keşfedilmemiş bölgede gerçekleşiyor. Gezegenimiz iklim değişikliği nedeniyle dramatik biçimde değişti. Bu demek oluyor ki, doğal olarak meydana gelen El Nino olayı ile insan kaynaklı iklim değişikliği etkileşime girebilir ve daha önce görülmemiş şekilde birbirini değiştirebilir.” diye özetledi.

Bu haberin hazırlanmasında USA TODAY sitesinden faydalanılmıştır. 

tr_TRTurkish