Efsanevi Söz ve Şarkı Yazarı, The Byrds ve CSNY Üyesi David Crosby Yaşamını Yitirdi

The Byrds ve Crosby Stills Nash and Young’ın efsanevi söz ve şarkı yazarı David Crosby, 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Crosby, Akademi Ödüllü görüntü yönetmeni Floyd Crosby’nin ikinci oğlu olarak 14 Ağustos 1941’de doğdu. Kolejden ayrıldıktan sonra, California’nın gelişen folk müzik sahnesinde solo sanatçı olarak bir isim yaptı ve ilk olarak 1964’te The Byrds’ten grup arkadaşları Roger McGuinn, Gene Clark, Chris Hillman ve Michael Clarke’a katılarak rock tarihini değiştirdi.

1968’de Buffalo Springfield’den Stephen Stills ve The Hollies’den Graham Nash ile birlikte Crosby Stills ve Nash’i kurdu. Üçlü, 1969’daki ilk çıkışlarının gücüyle En İyi Yeni Sanatçı dalında Grammy kazandı ve aynı yıl Neil Young, Woodstock da dahil olmak üzere canlı performanslar için onlara katılmaya başladı. Bir dörtlü olarak CSNY ismiyle ve bilhassa 1970 tarihli “Déjà vu” albümüyle başlayarak, müzik ve karşı kültür hareketleri üzerinde kalıcı bir iz bıraktılar.

1971’de Crosby, sekiz solo albümünden ilki olan “If I Could Only Remember My Name”i çıkardı. Stills ve Young ile sık sık çatışsa da Graham Nash’in yakın arkadaşı ve iş birlikçisi olarak ilişkileri sürdü ve birlikte üç albüm çıkardılar.

1989’da “Oh Yes I Can” ve 1993’te “Thousand Roads” solo albümlerini yayımladı. 1994 yılında ise Hepatit C’nin neden olduğu karaciğer hastalığından ve onlarca yıllık alkol ve kokain kötüye kullanımından muzdarip olarak bir karaciğer nakli ameliyatı geçirdi.

İyileştikten sonra, gitarist Jeff Pevar ve daha önce görüşmediği oğlu piyanist James Raymond ile CPR’yi kurdu. CPR, kendi adını taşıyan ilk albümlerini 1998’de çıkardı ve bunu 2001’deki “Just Like Gravity” takip etti.

Steven Spielberg’in “Hook” filminde Tickles isimli bir korsan rolüyle sinema dünyasıyla da yolu kesişti.

Crosby, ilk olarak 1991’de The Byrds üyesi olarak ve ardından 1997’de Crosby Stills ve Nash ile birlikte olmak üzere iki kez Rock and Roll Onur Listesi’ne alındı.

Fotoğraf: Getty Images

Consequence.net

tr_TRTurkish