Avusturya, yüksek yaşam kalitesinin yanında komşusu Almanya ile birlikte dünyanın en yeşil ülkeleri arasında ve diğer ülkelerden daha fazla geri dönüşüm sağlıyor. Ülkedeki tüm atıkların yaklaşık % 63’ü depolama alanlarından taşınıyor; bu da dünyanın geri kalanının istatistikleriyle karşılaştırıldığında gurur duyulacak bir rakam. İngiltere atıklarının % 39’unu, İtalya  % 26’sını, ABD  % 34’ünü ve Avustralya sadece % 30’unu geri dönüştürüyor.

Yeşil Şampiyonu

Kirlilik seviyeleri şu an bölgedeki kritik bir konu ve küresel ısınmayla ilgili endişelerle birlikte, etkili bir çevre koruma sistemine sahip olmak en büyük önceliğe sahip. Avusturya, 2003 yılından bu yana, üye ülkeleri çevresel verilerini paylaşmaya, halka karşı bu konuda tamamen şeffaf olmaya ve geri dönüşüm rakamlarını iyileştirmeye teşvik eden Aaarhus Sözleşmesinin bir parçası.

Avusturya aynı zamanda dünyadaki diğer çevre koruma, organik tarım endüstrisini koruma, sorumluluk hissederek yapılan ormancılık ve mükemmel su kalitesi sağlamak için özen gösterilmesi gibi konularda lider ülkelerden biridir.

Ülke Halkının Doğaya İlgisi

Avusturya Sürdürülebilirlik Enstitüsünün yardımcısı, Avusturya’nın sürdürülebilirlik seviyeleri için neden bu kadar derin bir kaygı duyduğunu şu şekilde özetliyor: ‘Çevreye gelince, Avusturyalılar Avrupa’nın ve Dünya’nın zirvesinde. Yeşil bir çevre her zaman vatandaşlarımız için doğal ve biz Avrupa’nın bu konuda öncüleriyiz. Nesilden nesle aktarılmış olan muhafazakar bir yaşam biçimi  – çiftçiler, avcılar ve ormancılar – sayesinde doğa konusunda geniş geleneksel bilgiye sahibiz. Manzaraların nasıl okunacağını biliyoruz. Yaşam döngüsünü biliyoruz, rüzgârı dinlemeyi ve mevsimleri ve otların yetişme şeklini, kuşlara ve mantarlara dikkat etmeyi biliyoruz. ”

theculturetrip.com

Bir Yorum Yazın