Dünyanın Wi-Fi Bağlantıları

Kuzey Amerika ve Avrupa, dünyanın geri kalanından daha fazla Wi-Fi ağına sahip.

WİGLE’ın 150 binden fazla kullanıcısı, dünyadaki Wi-Fi ağlarının konum bilgisini gönderdi. Tespit edilen 236 milyondan daha fazla bağlantıyı ABD merkezli kablosuz bağlantı haritasından görmek mümkün.

Birleşik Devletler 50 milyondan daha fazla Wi-Fi bağlantısı verisine sahip, bu, kendinden sonra gelen yaklaşık 9 milyon bağlantıya sahip Almanya’dan kat be kat fazla.

ABD’de, 6 milyonun üzerinde bir sayıyla California en çok ağ bağlantısına sahip ve onu Texas takip ediyor. Doğu sahilleri ve özellikle New York iki milyondan fazla tespitle yüksek bağlantı yoğunluğuna sahip, bu Avustralya’da tespit edilen bağlantı rakamının toplamından daha fazla.

Bu haritada görüldüğü gibi, ABD’nin metropol bölgelerindeki bağlantı yoğunluğu kırsal bölgelerdeki sayıyla çelişiyor.

Bu haritaların kullanıcı verilerine dayalı olduğunu, bu yüzden tam anlamıyla küresel Wi-Fi ağının bir resmini ortaya çıkarmasının mümkün olmadığını gözden kaçırmamak gerek. 10’dan az bağlantıya sahip olarak belirlenen birçok ülke listelenmiştir örneğin.

Kablosuz bağlantı günlük yaşamın önemli bir yanı haline geldi ve çevirmeli bağlantıdan bugünün internet kapasitesine uzun bir yol kat edildi. İleri teknoloji gerektiren askeri manevralar ya da sabah işe, okula giderken e-mailleri kontrol etmek olsun Wi-Fi hareket halinde bağlantı sağlar.

Ama bağlantı kalitesi değişkendir. Rotten Wi-Fi’ın 184 ülkede yaptığı bir anket en iyi kamusal Wi-Fi ağıyla ülkeleri tanımlıyor. Kullanıcı deneyimlerini temel alarak her ülkenin hızı ve halka açık alanlardaki bağlantı kalitesi test edildi. 16.1 Mbps indirme hızıyla Litvanya zirvede. Avrupa liderlik listesini domine ederken, Wi-Fi ağlarındaki küresel hâkimiyetine ve dünyanın en büyük internet şirketlerinin birçoğunun üssü olmasına rağmen ABD listede en iki 20 içinde bile değil.

What's your reaction?

tr_TRTurkish