Dünyanın tek Alp papağanı muhteşem “Kea” ile tanışın

Dünya, sayısız farklı hayvanın yaşadığı büyüleyici bir yer ve doğal yaşam alanı. Kuşlar hayvan dünyasına en büyük çeşitliliği getiren türlerden biri. Ne yazık ki, birçok kuş türü bozulan ekolojik denge, kaçak avcılık ve neden öldürmek yasak olsun ki dedirten izinli avcılık nedeniyle yok oldu. Kirleticilerin, toksinlerin ve tehlikeli kimyasalların artan kullanımı da kuşların sayılarını da önemli ölçüde azalttı.

Kuşlar ekosistemin dengesi için hayati önem taşıyorlar. Bu yüzden onları korumak için yaşam alanlarını temiz ve güvenli bir yer haline getirmeliyiz. Yeni Zelanda’nın Güney Kıyısı’nın batısı en akıllı ve türünün en eğlencelilerinden biri olan Kea’ya (Nestor notabilis) ev sahipliği yapıyor.

Bu büyük, zeytin yeşili papağan, kırmızı kanat altlarına ve ince gri-siyah bir görünüme sahiptir. Gençlerin açık turuncu göz kapakları vardır ve olgunlaştıkça griye dönüşürler. Dişi kea erkeklerden biraz daha ufaktır ve daha kısa gagalara sahiptir.

Maori dilinde isimleri “kee-ee-aa-aa” ya da bölünmemiş şekilde “keeeeeaaaa” olarak yazılabilir.

Keaların evleri 3,5 milyon hektarlık bir alana yayılmıştır. Bir zamanlar tüm bu bölge kuşlar açısından zengindi ve hatta keaların yüz bini orada yaşıyordu. Diğer birçok türde olduğu gibi, bu sayılar yıllar içinde büyük ölçüde azaldı ve Kea şimdi tehlike altındaki türler listesinde. Sayılarının 3000 ila 7000 arasında olduğu tahmin ediliyor.

beautifulplanet.com

tr_TRTurkish