Dünyanın İlk İnsan Kompost Tesisi 2021’de Açılacak: “Yaklaşık 30 günlük bir sürede vücut tamamen dönüştürülüyor ve daha sonra yeni bir yaşam için kullanılabilecek toprak haline geliyor”

Bir insanın ölüm zamanı geldiğinde, Batı ülkelerinde genellikle iki ana seçenek vardır: toprağa gömme veya yakma. Şimdi işler biraz değişiyor; geleneksel ritüellere benzersiz bir alternatif sunmak için dünya çapında bir tesis kuruldu: Recompose

010 human composting 5
tüm fotoğraflar: Olson Kundig

2021’de Seattle’da faaliyete geçecek olan Recompose, “yeniden birleşme” ya da “doğal organik indirgeme” olarak adlandırdıkları bir süreçle insan kalıntılarını toprağa dönüştürmeyi teklif ediyor ve dünyanın ilk insan kompostlama tesisi olarak faaliyet göstermeye hazırlanıyor.

Kurucu Katrina Spade liderliğindeki kamu yararına bir kuruluş olan şirket, yıllardır faaliyet gösteriyor, ancak bu Seattle insan kompostuna izin veren ilk eyalet olunca yasal olarak uygulanabilir bir hizmet haline geldiler.

Yasa, 2020 Mayıs’ında yürürlüğe girecek. Böylece ölenlerin cesetlerinin şirketin yeniden kullanılabilir altıgen ‘Yeniden Yapılanma Teknekeri’nde toprağa dönüşmesi yasal olarak mümkün olacak.

Süreç, “doğal” ya da “yeşil” cenaze törenlerinin geleneksel prensiplerine dayanıryor, ancak yeniden kullanılabilir “teknelerin” içinde gerçekleşiyor.

Recompose’un internet sitesinde işlem şu şekilde anlatılıyor. “Organlar, doğal olarak oluşan mikroplar ve faydalı bakteriler için mükemmel bir ortam sağlayan, ağaç yongalarıyla kaplanıyor ve havalandırılıyor. Yaklaşık 30 günlük bir sürede vücut tamamen dönüştürülüyor ve daha sonra yeni bir yaşam için kullanılabilecek toprak haline geliyor.”

010 human composting 5
010 human composting 5
010 human composting 5

sciencealert.com

tr_TRTurkish