Dünyanın En İyi Kahve Dükkânları

Cezveden fincana dökülen sabah kahvelerinden, birbiri ardına hemen her sokağa açılan kahve dükkanlarına hızlı bir geçiş yaptığımız son yıllarda kahve kültürü edinmek için birer mekan gezginine dönüştüğümüz, çekirdekten pişirme usullerine kadar kendimizi bilgi ile donatacağınız diye epey çaba harcadığımız aşikar. Festivaline varana kadar yaptığımız kahvenin müptelalığı da böyle bir şey. İçmek yetmiyor, bilmek ve bir iki kelam etmek de gerekiyor. Seyahat planları yapılan bir döneme de girmişken kahve tutkunları için en iyisi nerede içilir, en güzel dekor, en otantik hava nerede diye bir gezintiye çıkalım ve planlara gidilecek kahve dükkanlarını da ekleyelim dedik.

İşte Dünyanın en iyi kahve dükkanlarından birkaçı;

Truth Coffee, Güney Afrika

Truth Coffee, South Africa

Dünyada, metal borular ve ilginç eski kahve makineleri ile yukarıdan aşağıya doğru doldurulan buhar çağı esnaf kahvelerinden ilham alan gerçekten çarpıcı birkaç kafeden beri.

Ama insanlar oralara sadece dekorları sebebiyle akın emiyor. Kahve eski demir bir kazanda tamamen elle kavrulur ve şirket Güney Afrika’nın en iyi birçok otelinin tedarikçisidir.

Coffee Academics, Hong Kong

Coffee Academics, Hong Kong

Bu muhteşem endüstriyel şıklıkla bezenmiş alan Hong Kong’un kahve tiryakilerinin popüler uğrak yeridir. En son kahve ekipmanlarını ve tekniklerini denemeyi seven bir ekip var ve baristalar en son karışımlar üzerinde müşterileriyle konuşmaktan mutlu oluyorlar.

Barista Parlor, Nashville, Tennessee, Amerika

Barista Parlor, Nashville, Tennessee, USA

Barista Parlor, 2012 yılında, eski bir garajdan şık ve havadar bir kahve mekanına dönüştürülmüş. Mekân havalıyım diye bağırır. Kahve listesi alanındaki en iyi ve en kapsamlı olan listelerden biridir.  Baristalar yerli malı deri önlük ve papyon takarlar. Mekânın sahibi Black Keys’in solisti Dan Auerbach’la yakın arkadaştır.

La Cafeotheque, Paris, Fransa

La Cafeotheque, Paris, France

El yapımı hamur işleri de gayet iyi. Işık şehrinin öncü esnaflarından Le Cadeotheque’te kahve çekirdekleri gözünüzün önünde kavrulur. El yapımı hamur işleri de gayet güzeldir.

Cafe Central, Avusturya, Viyana

Cafe Central, Austria, Vienna

1876’da kurulan, Sigmund Freud ve Leon Trotsky’nin uğrak yeri olan bu efsanevi kahveye uğramadan Viyana gezisi yapmış sayılmazsınız. Evet, bugün hayranlık uyandıran avizeler ve mermer sütunlarda turistler için hotspot hizmeti var. Ama mekân birkaç saat geçirmek için hala çok güzel bir yer.

Johan & Nyström, Stockholm, İsveç

Johan & Nyström, Stockholm, Sweden

Stockholm bugün büyük, bağımsız kahve dükkânlarıyla dolu ama bu Johan & Nyström kahve markasının amiral gemisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Gerçekten güzel bir yer. Birçok üst düzey kahve çekirdeği stoku olan marka, insanları daha iyi kahve içmeye teşvik etmeye odaklanmıştır ve düzenli olarak kurslar düzenler.

Department of Caffeine, Singapur

Department of Caffeine, Singapore

Sürdürülebilir kaynaklardan özel kahve çekirdekleri bu küçük gizli saklı kafede oyunun adıdır. Kafede ayrıca mükemmel çay seçenekleri de bulunmaktadır. Akçaağaç şuruplu muz ile doldurulmuş Fransız tost gibi öğeleriyle özel bir kahvaltı menüsü olması sebebiyle hafta sonları daha yoğun olmaktadır.

 Single Origin Roasters, Sydney, New South Wales, Avusturalya

Single Origin Roasters, Sydney, New South Wales, Australia

Soğuk demlemeden aeropresse kadar bu popüler yerde seçebileceğin büyük kahve metotları mevcut.  Kafe her ay dört tane tek kökenli kahve sunuyor ve kahve çekirdeklerini evde kullanmak için satın alabiliyorsunuz.

Sant’Eustachio Il Caffè, Roma, İtalya

Sant'Eustachio Il Caffè, Rome, Italy

Geride kalan 30 yılından ardından bu kahve dükkânı ve fırın Roma’nın kalbinde bir yerdir.  Bir espresso al ve gidip dünyayı izle.

Workshop Coffee, Londra

Workshop Coffee, London

Başkent genelinde her yerde dalı olan Workshop Coffee, yapabileceği en tatlı, en temiz ve taze kahveyi sunmaya karar verdi. Firmayı 2011 yılında kulan Sahibi James Dickson dedi ki;

Benim vizyonum Avrupa’dan kaynaklar ve kavurma yöntemiyle beraber Avusturya’daki kafe kültürünü getirmekti ki bu da o zamanda bizim Britanya’da sahip olduğumuzun çok ötesindeydi. Böylece müşteriler kahvenin kavrulduğunu duyar, görür ve koklayabilirdi. “

Double Tall, Tokyo, Japonya

Double Tall, Tokyo, Japan

Shibuya İstasyonun’dan yürüyerek sadece birkaç dakika ileride bulunan Double Tall Tokyo’daki en iyi demlemeye sahip yerlerden biridir. Çekirdekler mükemmel kalitededir ve mekân aynı zamanda seçkin latte sanatıyla da bilinir. 2008 yılında bu kafeden bir Barista, Japonya’nın ilk latte sanatı yarışmasını kazandı.

Stumptown Coffee Roasters, Portland, Amerika

Stumptown Coffee Roasters, Portland, US

1999 yılında kurulan Stumptown’ın şu anda Amerika’nın hemen her yerinde şubesi bulunuyor. Ama bunların içinde favori olanı, tur atarken test edebileceğiniz Portland limanındaki yaklaşık 3500 metre karelik alandakidir. Marka, kahve yapımcılarıyla direk ilişki kurmak ve çekirdekler için adil ücret ödeme pratiğinin öncüsüdür.

“Biz kaynağa inme fikri ile Stumptown’da başladık. Bu bir konseptti ve bu heyecanı müşterilerimize getirmek istedik.”

Kurucusu Duane Sorenson’un 2010 yılında Time’a verdiği röportajdan.

Fazıl Bey, İstanbul, Türkiye

İstanbul’un en ünlü kahve duraklarından biri, 1920lerden beri varlığını sürdüren Fazıl Bey’dir. Üst çentik Brezilya çekirdekleri mekânda kavrulur ve öğütülür, daha sonra geleneksel cezvede pişirilir, bir parça Türk lokumu ile servis edilir. Cennet.

What's your reaction?

tr_TRTurkish