Dubai, dünyanın en yenilikçi mimari örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Giderek fütüristtik bir görüntüye sahip olan şehir şimdi de dikkat çekici derecede pitoresk, 150 metre yüksekliğinde bir fotoğraf çerçevesiyle mimari konusundaki zorlayıcı tavrını bir kez daha ortaya koydu.

Zabeel Park’ta bulunan devasa dikdörtgen yapı Dubai Frame’in ortasından görünen Dubai manzarası bir fotoğraf gibi. Dubai Frame, cam, çelik, alüminyum ve betonarme ile oluşturulmuş ve modern Dubai’nin en belirgin simgelerini sergileyecek şekilde konumlandırılmış. Sonuç ise Instagram’ın en çok paylaşılan görüntülerinden bir olmak.

Had a glimpse of “The world’s largest picture frame” in Dubai. #DubaiFrame

A post shared by Cheryl Ugalino (@fatninacolada) on

Dubai Frame is #2018goals! Have you visited yet? | EXPERIENCE DUBAI WITH US | We provide a personalized, tailored set of activities in and around Dubai on a reasonable budget. 🔘 Contact us today to learn more about our offerings. Visit our web-site 💻www.peruntours.com, call 📲+971 55 636 8279 or email📧: info@peruntours.com 🔘 Perun Tours is founded and operated by @nvanevska. She is a licensed, freelance Dubai tourist guide and provides guiding, welcoming and related tourist services for a variety of clients. She lives in Dubai for the past decade and enjoys sharing her knowledge of the city and its amazing sights with the tourists. #peruntours #visitdubai #dubaitour #dubaiholiday #dubai #turistickaagencija #dubaitourism #traveldubai #дубаи #патувања #putovanja #experiencedubai #tour #dubaitravel #dubaitrip #dubaicitytour #инстаграмџии #instatravel #dubaiframe #travelstagram #lovetotravel #travelgram #dubaisightseeing  #TRAVEL #followme #amazing #picoftheday

A post shared by Perun Tours (@peruntours) on

konbini.com

Bir Yorum Yazın