Araştırmacılar, gezegenin yüzeyinin altında inanılmaz miktarda garip yaşam formları bulmaya devam ediyor.

  • Bilim insanları gezegenin derinliklerinde zengin bir ekosistem buldular
  • “Derin biyosfer” çoğunlukla bakteri ve mikrop içeriyor
  • Yüzeyin altındaki yaşam miktarı, tüm insanların toplam ağırlığından yüzlerce kat daha fazla.

Deep Carbon Observatory (DCO) adlı uluslararası bir araştırmacılar ekibine göre Dünya’nın altında üstünde olduğundan çok daha fazla yaşam var. Gezegenin yüzeyinin altında yaklaşık 16.5 ila 25 milyar ton mikroorganizma bulunuyor. Bu, Dünyadaki bütün insanların birleşik ağırlığından yüzlerce kat daha fazla.

Queensland Üniversitesi, Avustralya

Bu küçük yaşam formları, çoğu zaman yakındaki kayalardan gelen enerji ya da hidrojen ve metan gibi gazların çok azıyla bir şekilde yaşamını sürdürür. Yine de, bazıları deprem ya da patlama gibi büyük değişimler sırasında taşınmak dışında, neredeyse durağan bir konumda bulunarak binlerce yıl yaşayabiliyor.

DCO’dan araştırmacıların da dahil olduğu çalışma, Flatiron Enstitüsü Hesaplamalı Biyoloji Merkezi’nden, Cara Magnabosco tarafından yönetildi. Deep Carbon Gözlemevi, jeolojiden, fiziğe, kimyadan mikrobiyolojiye kadar geniş bir disiplin yelpazesinde çalışan, 52 ülkeden 1.200 bilim insanının oluşturduğu bir kolektif. 10 yıllık inisiyatif, mevcut çalışmalarının sunumunu, yıl sona ererken Amerikan Jeofizik Birliği’nin yıllık toplantısında yaptı.

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği tarafından yayınlanan yeni çalışmayı buradan okuyabilirsiniz.

TORONTO ÜNİVERSİTESİ, KANADA

bigthink.com